Lisa Murkowski potwierdzona na senatora ze stanu Alaska na drugą kadencję. Zaprzysiężenie 5 stycznia.


lisaMurkowski_salmon_googleNiemal dwa miesiące zajęło władzom stanowym Alaski podanie oficjalnej decyzji o wygraniu reelekcji przez republikańską senator Lisę Murkowski. Dwa miesiące rozpatrywano odwołanie rywala, również republikanina Joe Millera.

Należy przypomnieć o tym, że Lisa Murkowski nie została wybrana przez partię republikańską na kandydata, którym mianowano Joe Millera. Zdecydowała się na kandydowanie “write-in” co znaczy, że wyborcy którzy chcą na nią oddać głos dopiszą jej nazwisko na kartach wyborczych. Wcześniej taki przypadek miał miejsce w roku 1954 kiedy wybrano w ten sposób senatorem Strom Thurmonda.

Joe Miller zakwestionawał zaliczenie dla Lisa Murkowski głosów, na których jej nazwisko nie było napisane dokładnie. Wyborcy amerykańscy ze względu na nieznajomość pisowni robili drobne błędy w pisowni. Po przeliczeniu okazało się jednak, że głosów z błędami było jednak mniej bo jedynie ponad 8 tysięcy gdy przewaga Murkowski wynosiła 10,2 tysiąca nad rywalem.

Mieszkająca na Alasce, rodzina Murkowski politycznie jest związana z partią republikańską. Jej ojciec był gubernatorem Alaski a pochodzący z Polski pradziadek republikańskim senatorem.

wg

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek