Ryszard Bender: „Tomasz Lis na żywo” w programie TVP 2 minął się z prawdą


XVI Zjazd USOPAL foto1- arch-rmW poniedziałek, 21 marca 2011 r., w programie telewizyjnym „Tomasz Lis na żywo” TVP emitowała w kilku kanałach fotomontaż, mający ilustrować przebieg XVI Walnego Zebrania USOPAŁ (Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej), odbywającego się w dniach 11-13 III 2011 r. w Montevideo i Punta del Este w Urugwaju. Przewodniczył zebraniu prezes Jan Kobylański, postponowany przez większość krajowych mediów ze względu na narodowe poglądy, pomawiany o niecne czyny w czasie ostatniej wojny mimo oddalenia przez polską prokuraturę imputowanych mu zarzutów. Prezentowany materiał filmowy to kompilacja przebiegu zebrań USOPAŁ z kilku ostatnich lat, a czyni wrażenie, że jest dokumentacją tegorocznego spotkania.

Redaktor Tomasz Lis i część osób biorąca udział w jego programie stwierdzała, wręcz z bólem (czy szczerym?), że w czasie obrad USOPAŁ nikt z uczestniczących w nich polskich parlamentarzystów nie wyraził sprzeciwu wobec skrajnych wypowiedzi niektórych mówców.

Oświadczam, iż jest to kłamstwo. Wynika ono ze złej woli, być może niewiedzy, ale również z zaniku profesjonalizmu w programie Tomasza Lisa. Fakt ten powinien stać się sygnałem ostrzegawczym dla TVP. W omawianym programie w materiale filmowym z obrad USOPAŁ pominięto głosy polemiczne, które pojawiły się w czasie zebrania. W wypowiedziach Tomasz Lis i część jego gości stwierdzali chóralnie, wbrew prawdzie, że ich nie było. Były!

Kiedy jeden z uczestników zebrania w swoim wystąpieniu wychwalał członka Biura Politycznego KC PZPR Albina Siwaka i prezentował jego książkę, niżej podpisany zza stołu prezydialnego oświadczył: „Nie będę słuchał pochwał kanalii stanu wojennego”, i opuścił salę obrad.

Profesjonalizm wymaga uczciwości i unikania kłamstw. Tych cech zabrakło w poniedziałkowym programie „Tomasz Lis na żywo”.

prof. zw. dr hab. Ryszard Bender
senator RP

Za: Wirtualna Polonia, 2011-03-31

Przeczytaj rowniez:

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek