Waldemar Glodek: Czy republikanie zdecydują się na Ron Paul’a / Presidential debate September 22, 2011 Orlando, Florida.


GOP-Google-Debate-photo-reddogreportcom22 sierpnia br. w Orlando na Florydzie odbyła się kolejna debata kandydatów na republikańską nominację do przejęcia fotela prezydenckiego od Baracka Obamy. Fox News and Google byli organizatorami popularnego politycznego spektaklu. W odróżnieniu do poprzednich debat mieliśmy możliwość wysłuchania i zobaczenia autorów pytań, którzy swoje pytania dla kandydatów przesłali drogą internetową. Ta nowość mogła się podobać; zobaczymy czy zostanie powtórzona w nast ępnych debatach.

W czwartkowym spotkaniu wystąpił po raz pierszy przed kamerami kandydat ze stanu Nowy Meksyk. Łącznie na secenie zobaczyliśmy 9 uczestników pojedynku: Michele Bachmann, Herman Cain, Newt Gingrich, Jon Huntsman, Gary Johnson, Ron Paul, Rick Perry, Mitt Romney i Rick Santorum.

Tak jak w poprzednich pojedynkach również tym razem Rick Perry i Mitt Romney zajęli zbyt dużo czasu na wzajemne ataki, które w zasadzie ograniczyły się do pojedynku na to co który napisał w swojej ostatnio wydanej książce; a w zasadzie na wzajemnym wytykaniu błędów lub niedomówień w nich zawartych. Tym razem można było odnieść wrażenie, że przewagę w bezpośrednim pojedynku odniósł Mitt Romney, aczkolwiek media chwaliły również Rick Perry’ego.

Media rozgrywają swoją batalię między wymienionymi dwoma kandydatami. Pomijanie innych jest widoczne. Taka sytuacja uniemożliwia im zaprezentowanie swoich programów w przekonywujący sposób i przedstawieniu swoich wizji wyjścia USA z narosłych problemów. Takie zachowanie prowadzących, jak też późniejsze komentarze prasowo-telewizyjne nie napawają optymizmem przed nadchodzącymi wyborami. Pamiętając jak już kiedyś wyszło na jaw otrzymywanie ekstra wysokich nagród od różnych zainteresowanych lobistów dla promowania jednych tematów a pomijania innych można odnieść wrażenie że coś się dzieje poza sceną.

Bliski Wschód był tym tematem, który najbardziej rozgrzał dyskusję. W swoich wypowiedziach główni uczestnicy debaty wykazali się dobrą znajomością zasad politycznej poprawności; a ta jak się okazuje coraz gorzej służy interesom Stanów Zjednoczonych. Zdecydowanie i bezwarunkowe poparcie dla Izraela, nie patrząc na potrzeby i zagrożenia z tego tytułu dla USA, wyrazili Perry, Rommney i Santorum. Inni uczestnicy debaty, którym na ten temat udzilono głosu, również mówili przyjaźnie o Izraelu, podchodząc do tematu mniej emocjonalnie. Były głosy, że ze względu na kryzys jaki nawiedził USA, udział Izraela w obronie swoich interesów powinien byś większy; że internacjonalistyczne zobowiązania są ważne jednal sprawy Stanów Zjednoczonych nie mogą być pomijane. Prowadzący w tym temacie pominęli Ron Paula.

Innym ważnym dla Amerykanów zagadnieniem były pytania z zakresu spraw socjalnych (Socjal Security) i służby zdrowia (Medicar i Medicaid), zasiłki dla bezrobotnych i tych co utracili pracę – jak długo powinny być wypłacane, a także sposobu na wzrost ilości miejsc pracy. Ogólnie pytani, aczkolwiek różnili się w detalach to zgadzali się, że sprawy te wymagaja niezwłocznych generalnych zmian. Zdania były podzielone kto powinien ponosić koszty, jak podzielić obciążenie finansowe, w czym powinno partycypować państwo a w czym władze stanowe. Newt Gingrych zdecydowanie przeciwstawił się dawania pieniędzy za nic. Według niego osoby, które utraciły pracę powinny być przyuczane jak organizować własny biznes.

Michele Bachmann ponownie wyraziła swoje niezadowolenie z postępowania Perry’ego jako gubernatora. Jak stwierdziła, Rick Perry w kompanii wyborczej na gubernatora Texasu korzystał ze znaczącego wsparcia finansowego korporacji farmaceutycznej, która wyprodukowała szczepionkę HPV (zapobiegającej rozprzestrzeniania się virusa HPV w czasie kotaktów seksualnych). Perry jako gubernator przeforsował ustawę o finansowaniu przez stan Texas kosztów tej szczepionki i obowiązkowe szczepienie wszystkich 12-letnich dziewcząt w tym stanie . Bachman zarzuciła Perry’emu również to, że on jako gubernator i jego administracja stanowa tym nakazem szczepienia HPV niepełnoletnich dziewcząt (odebrali) weszli w kompetencje rodziców i lekarza; łamiąc w ten sposób zarówno intymność młodej dziewczyny jak również prawa rodziców do wychowania dziecka. Poruszona przez nią sprawa, nie wzbudziła większego zainteresowania prowadzących jak również mediów po debacie.

Aczkolwiek mówiono wiele o naprawie gospodarki, konieczności nowych miejsc pracy, to jednak obracano się wokół sloganów głównie odnośnie wysokości podatków. Odnośnie zbalansowania budżetu były jedynie pojedyńcze głosy.

Pytania przysłane przez internautów były rozdzielane nie przypadkowo.

Rick Santorum, który jest katolikiem i ma siedmioro dzieci dostał pytanie przesłane przez geja pełniącego służbę wojskową w Iraku: Jak widzi polepszenie sytuacji homoseksualistów w wojsku? Z wyraźnym zakłopotaniem prowadząca debate trójka wsłuchiwała się w odpowiedź Ricka Santorum, że wojsko nie jest socjalną organizacja i zajmowanie się seksem nie leży jego zadaniach. Armia ma zajmować się obroną kraju i takie zadania wykonywać. Szerzej rozwinął ten temat zaproszony następnego dnia do porannej auducji telewizyjnej.

Tak jak w poprzednich debatach, tak i tym Ron Paul dawal przekonywujące odpowiedzi. Zapytany: Jak planujesz przywrócenie 10 przykazań? Powiedział, że jako prezydent zawetuje wszystko co będzie niezgodnie z 10 przykazaniami. W innej wypowiedzi stwierdził, że rząd swoimi decyzjami niszczy miejsca pracy, natomiast market tworzy nowe. Rząd nie tworzy miejsc pracy, ale rząd jest odowiedzialny za stworzenie odpowiednich uwarunkowań prawnych aby te nowe miejsca pracy mogły powstawać. Jednak tego nie można zrobić zanim się nie zrozumie skąd bierze się spowolnienie gospodarcze, dlaczego pojawia się w biznesie zastój, jakie są przyczyny recesji; skąd i jak powstają sztucznie nadmuchane balony ekonomiczne. Bez zrozumienia tych zagadnień żadnego problem się nie rozwiąże.

Ron Paul podkreślił, że jako kongresmen już od 20 lat zwracał uwagę na różne buble ekonomiczne jak sztucznie pompowane budownictwo mieszkaniowe, balony NASDAQ. Sztuczne pompowanie gospodarki od lat robi wielu ekonomistów. Aby tę sytuację usystematyzować, musimy przypatrzeć się jak pracuje system Rezerw Federalnych. Zrozumieć wolny rynek, zrozumieć jak na gospodarkę oddziaływują sprawy podatkowe i jakie regulacje można stosować w gospodarkę. Dopiero wtedy jak rząd zrobi to wszystko to ludzie zaczną tworzyć miejsca pracy, których rząd nie jest w stanie zrobić.

Długoletnia obecność Ron Paula w Kongresie USA i jego polityczne doświadczenie daje mu przewagę w zauważaniu i ocenie zagadnień, które dla innych wydają się prawdopodobnie mało istotne skoro o nich nie mówią. No może poza Hermanem Cain, który jako biznesmen również zwraca uwagę na sprawy poruszane przez Ron Paula.

W zorganizowanym przez FOX News bezpośrednio po debacie internetowym głosowaniu wygrał Ron Paul uzyskując blisko 40% głosów spośród 70 tysięcy głosujących[1].

Jak głosowali inni ankieterzy na temat kto wygrał czwartkową debatę?

Ankieta przeprowadzona przez Yahoo! Na 23 września, godz. 7:44 rano podała dane:

Ron Paul – 30% (20.920)
Mitt Romney – 27% (18.441)
Rick Perry – 15% (10.443)

Pozostali kandydaci zebrali poniżej 10%. W ankiecie brało udział ponad 69 tysięcy uczestników. Ponieważ już takie przypadki miały miejsce, więc nie było dla mnie zaskoczeniem, że kiedy po upływie około godziny chciałem zrobić kopię linku do wyników ankiety już tej informacji nie było na Yahoo!

Ankieta przeprowadzona przez WePolls[2] w piątek 23 września rano podała następujące wyniki:

Ron Paul – 48% (6.641)
Mitt Romney – 13% (1.780)
Rick Perry – 12% (1.671)

Pozostali kandydaci otrzymali poniżej 10%. W ankicie brało udział ponad 16,5 tysiąca respondentów.

Ankieta przeprowadzona przez Prison Planet[3] w piątek 23 września rano podała następujące dane:

Ron Paul – 39.27% (27.573)
Mitt Romney – 22.89% (16.073)
Rick Perry – 12.08% (8.989)
Herman Cain – 10.81% (7.592)

Pozostali kandydaci otrzymali poniżej 10%. W ankiecie brało udział ponad 70 tysiecy respondentów.

ron-paul-photo-1-interW odnotowanych jeszcze trzech ankietach w których brało udział poniżej 10 tysięcy respondentów w kazdej z nich Ron Paul również wygrał debate.

Portal Politiside.com zapytał respondentów:

Który z kandydatów daje największe szanse na spowodowanie wzrostu ekonomicznego kraju?

I w tej ankiecie rowniez najwięcej głosów zebrał Ron Paul – 27.7%

Na zakończenie jeszcze jedne dane, które są ważne przy podejmowaniu się oceny poszczególnych kandydatów obecnych 22 września w Orlando na Florydzie. Mianowicie statystyka:

Ile razy komu prowadzący dali głos:

1. Romney – 16
2. Perry – 11
3. Bachmann – 9
4. Huntsman – 9
5. Santorum – 9
6. Gingrych – 7
7. Cain – 7
8. Paul – 6
9. Johanson – 5

Zdjecie 1: Republikanscy kandydaci na prezydenta, od lewej: Gary Johnson, Rick Santorum, Newt Gingrich, Rep. Ron Paul, Texas Gov. Rick Perry, Mitt Romney, Rep. Michele Bachmann, Herman Cain and Jon Huntsman Jr. w czasie debaty zorganizowanej przez Fox News/Google w Orlando na Florydzie (Photo: Mark Wilson / Getty Images / September 22, 2011)

Zdjecie 2: Ron Paul

Opr.
Waldemar Glodek, Kalifornia
24 wrzesnia 2011
www.polishclub.org

[1] https://askmarion.wordpress.com/2011/09/23/gop-presidential-debate/

[2] http://www.wepolls.com/p/2912019/Who-won-the-9/22/11-Fox-News/Google-GOP-presidential-debate-in-Orlando%2C-Florida

[3] http://www.prisonplanet.com/fox-news-poll-ron-paul-wins-orlando-debate.html

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek