Clifton: Alan Dershowitz sprzeciwia sie nazwaniu placu im. Chestera Grabowskiego, polskiego społecznika i wydawcy “Post Eagle”


Komar broni Grabowskiego

Grabowski Chester fot Archiwum rodzinne - za wicipolskie.orgOskarżenia wysuwane przez prawnika Alana Dershowitza przeciwko Chesterowi Grabowskiemu, zmarłemu w kwietniu wydawcy angielskojęzycznej gazety "Post Eagle" i orędownikowi polskiej społeczności, oburzyły Stefana Komara, zastępcę komendanta 94. posterunku policji na Greenpoincie, który nie wierzy w zarzuty.

Oskarżenia przeciwko Chesterowi Grabowskiemu znany prawnik Alan Dershowitz zaczął publicznie przedstawiać w mediach w ubiegłym tygodniu, po wpłynięciu wniosku do Rady Miasta Clifton, aby jeden z miejskich parków nazwać imieniem wydawcy "Post Eagle". Chcąc zapobiec uhonorowaniu Grabowskiego, Dershowitz, który prowadził z nim publiczną dysputę już w latach 90., oskarżył Grabowskiego o antysemityzm.

"Chester Grabowski jest oskarżany o to, że zaprzeczał holokaustowi, że był antysemitą, fanatykiem i rasistą. Rzekomo miał też nawoływać do przemocy przeciwko Żydom. Moim zdaniem to dosyć podejrzane, że te oskarżenia pojawiły się teraz, czyli kilka miesięcy po śmierci pana Grabowskiego, który nie może już bronić swojej reputacji, ani nawet podać pana Dershowitza, prawnika, do sądu za pomówienie – pisze Stefan Komar w liście do "Nowego Dziennika". – Miałem w ręku kilka wydań "Post Eagle" i nie widziałem tam żadnych oznak tego, o co oskarża Grabowskiego pan Dershowitz. Nie wierzę tym oskarżeniom".

"Jednym z zarzutów pana Dershowitza jest to, że pan Grabowski zaprzeczał holokaustowi. To oskarżenie sprawia, że ze sceptycyzmem odnoszę się do wszystkich oskarżeń pana Dershowitza, bo jeszcze ani razu nie spotkałem Polaka zaprzeczającego holokaustowi. Większość Polaków wie, że 3 miliony Polaków zginęło w ten sam sposób z rąk swoich oprawców, jak 3 miliony polskich Żydów i 3 miliony europejskich Żydów" – pisze Stefan Komar, który zasłynął z walki przeciwko używaniu stwierdzenia "polskie obozy koncentracyjne" w amerykańskiej prasie. Przypomina, że to Polacy, na czele z Janem Karskim, emisariuszem Polskiego Rządu na Uchodźstwie, alarmowali świat o dokonywanym przez nazistowskich Niemców ludobójstwie.

Komar zarzuca też Dershowitzowi, że przyjął profesurę w programie Felixa Frankfurtera (Felix Frankfurter Professorship), mimo iż Frankfurter był informowany przez Jana Karskiego o okrucieństwach dokonywanych przez Niemców wobec europejskich Żydów, ale nic nie zrobił, żeby Żydom pomóc. "To pokazuje, że pan Dershowitz wybiera sobie ludzi, których krytykuje" – twierdzi Komar.

"Nie będę zdziwiony, jeżeli pan Dershowitz nie podejmie nawet próby uzasadnienia swoich roszczeń, ale dalej będzie wysuwał swoje dziwaczne zarzuty oraz pogróżki. Jeżeli tak się stanie, mieszkańcy Clifton oraz ich liderzy powinni zająć stanowisko i nie dać się szantażować na podstawie nieuzasadnionych oskarżeń".

– Kończy list Stefan Komar.

Za: http://www.dziennik.com/wiadomosci/artykul/komar-broni-grabowskiego 
http://www.wicipolskie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=7466&Itemid=56

POLISH CLUB ONLINE, 2012.10.10

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek