Maciej Lisowski: Dekalog zmian, czyli kogo Fundacja LEX NOSTRA wesprze w wyborach?


Lex-Nostra-logo_thumb.jpgSzanowni Państwo,

poniżej prezentujemy „Dekalog zmian w wymiarze sprawiedliwości“, którego ewentualne wprowadzenie w życie, w ocenie Fundacji LEX NOSTRA, ma olbrzymie szanse zrewolucjonizować i w dużej mierze uleczyć polski wymiar sprawiedliwości.

Zachęcamy, aby ubiegający się o reelekcję parlamentarzyści RP, jak i kandydaci niepełniący wcześniej poselskich czy senatorskich funkcji, potraktowali go, lub przynajmniej jego część, jako swój program wyborczy w zakresie wymiaru sprawiedliwości.

Zainteresowanych kandydatów prosimy o kontakt z naszą Fundacją. Głównym celem jest stworzenie listy i mapy poparcia dla konkretnych kandydatów w całej Polsce. Dzięki temu, kandydaci mogą liczyć na kooperację z Fundacją LEX NOSTRA, a także poparcie wielu osób i środowisk, które przez lata współpracowały z Fundacją.
Listę kandydatów wspieranych przez Fundację LEX NOSTRA zamierzamy opublikować 9 października.

Fundacja LEX NOSTRA – nasz program odnowy, sanacji i uzdrowienia wymiaru sprawiedliwości:

 1. Zwiększenie nadzoru nad postępowaniami prokuratorskimi poprzez przywrócenie funkcji sędziego śledczego, z sukcesem funkcjonującej w RP przed wojną.

 1. Przywrócenie idei rewizji nadzwyczajnej.

 1. Stworzenie ram prawnych i organizacyjnych do realnego znaczenia ławników w postępowaniu sądowym – przywrócenie społecznej kontroli procesów sądowych.

 1. Bezpośrednie wybory Prezesów Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, oraz Prokuratorów Apelacyjnych i Okręgowych.

 1. Możliwość odwołania sędziów przez Prezydenta RP, np. na wniosek RPO czy organu, w skład którego mogliby wejść reprezentanci radców prawnych i adwokatów (tym samym konieczna reforma Krajowej Rady Sądownictwa). Musi istnieć poczucie, że funkcja sędziego nie musi być funkcją dożywotnią.

 1. Likwidacja immunitetów sędziowskich i prokuratorskich (oczywiście w ramach szerszej idei likwidacji immunitetów, także poselskich).

 1. Rozsądny dobór kadr sędziowskich, tak by aplikować do tej funkcji mogły jedynie osoby z rzetelnym prawniczym doświadczeniem, np. po 15 latach doświadczenia w pracy prawnika (w tym minimum 5 lat jako adwokat lub prokurator).

 1. Jawne oświadczenia majątkowe sędziów i prokuratorów, a także oświadczenia o powiązaniach członków ich rodzin z wymiarem sprawiedliwości.

 1. Obowiązkowe badania lekarskie sędziów i prokuratorów, także psychologiczne.

 2. Wprowadzenie zakazu dodatkowego zarobkowania sędziów, np. poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych w prywatnych przedsiębiorstwach.

Maciej Lisowski, dyrektor Fundacji LEX NOSTRA
[email protected]

Źródło: http://fundacja.lexnostra.pl/dekalog-zmian-czyli-kogo-fundacja-lex-nostra-wesprze-w-wyborach/ , 30 września 2015

 • Na zdjęciu głównym Maciej Lisowski, dyrektor Fundacji LEX NOSTRA

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-1

, 2015.10.03

 

Maciej Lisowski

Autor: Maciej Lisowski