Maria Pyż ze Lwowa: Petycja ws odzyskania Domu Parafialnego kościoła św. Antoniego przyjęta przez polskich i ukraińskich parlamentarzystów


pm-Polmedia-pl

 

W sobotę 3 grudnia parlamentarna grupa porozumienia polsko – ukraińskiego udała się na konferencję na Uniwersytecie Lwowskim. Przed Uniwersytetem wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Ryszard Terlecki wraz z przedstawicielami Senatu w towarzystwie Konsula Generalnego RP we Lwowie Wiesława Mazura oraz wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid i in., został powitany przez przedstawicieli parafii św. Antoniego ze Lwowa, w tym prawnika o. Stanisława Kawę.

Wicemarszalek Sejmu RP we Lwowie. Fot. polmedia.pl
Wicemarszalek Sejmu RP Ryszard Terlecki przed Uniwersytetem Lwowskim. Fot. polmedia.pl

Zgromadzeniu Parlamentarnemu Polski i Ukrainy, liczącemu po 20 przedstawicieli dwóch krajów, wręczono petycję w języku polskim i ukraińskim dotyczącą odzyskania Domu Parafialnego kościoła św. Antoniego.

Wydaje się czymś naturalnym i oczywistym, że w demokratycznym państwie prawa, mienie zagarnięte głęboko niesprawiedliwie powinno podlegać przynajmniej restytucji, jeśli nie zwrotowi prawowitym właścicielom. Jak z powyższego widać, Rada miasta stosuje w tym przypadku niesprawiedliwy upór, który jest przejawem pewnej dyskryminacji i niechęci wobec niektórych środowisk. Polega to na tym, że nierówno są traktowani obywatele ukraińscy pochodzenia polskiego i ukraińskiego.” – czytamy w petycji.

Parlamentarzyści przyjęli nasz apel i porozmawiali z nami. Pytali się o szczegóły sprawy, które dokładnie przedstawił o. Stanisław Kawa. Wszyscy rządzący stracili na nas swój czas i bardzo dobrze nas potraktowali. Teraz mamy nadzieję, że nasza prośba zostanie spełniona.” – powiedziała Grażyna Bereza, parafianka kościoła św. Antoniego.

Natomiast o. Paweł Odój proboszcz parafii mówił: „Mamy nadzieję, że odzyskanie domu odbędzie się w najbliższym czasie. Wierzymy, że to już – już nastąpi.”

Petycje do władz zostały przygotowane w dwóch językach, dla każdej ze stron Zgromadzenia Parlamentarnego. Przypominamy, że wcześniej podobne Apele były kierowane do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, również poprzez ministrów, w tym Adama Kwiatkowskiego, do Sejmu i Senatu, w tym Janiny Sagatowskiej przewodniczącej Komisji ds współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Także prośby i tysiące podpisów kierowano do władz Ukrainy, w tym władzy miasta Lwowa.

W sobotę po raz pierwszy petycję wręczono międzynarodowemu zespołowi Zgromadzeniu Parlamentarnemu Polski i Ukrainy.

Maria Pyż

Za: polmedia.pl , 4 grudnia 2016

 

  • Na zdjęciu tytułowym: Dom Parafialny (po lewej stronie) przy kościele św. Antoniego we Lwowie. Fot. za sanktuarium-antoni.lviv.ua / wyb. zdj. wg.pco

 

Od Red. PCO:

Sprawa nie jest nowa, już prawie rok temu była walka, szukanie wsparcia i obietnice, na których po dzień dzisiejszy wisi sprawa Domu Parafialnego. Przeczytaj wcześniejszy artykuł:

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2, 2016.12.06