Unia (Niemcy) zdecydowała o wygaszeniu i zamknięciu do 2018 r. polskiego górnictwa. Kolejne rządy realizują ten plan!


Skandal! To unia (Niemcy) wydały nakaz zamknięcia polskich kopalń do 2018 roku!

Skandal! to unia (Niemcy) zadecydowała że do 2018 roku polskie górnictwo ma być wygaszone i zamknięte wszystkie (?)  polskie kopalnie! ( od minuty 16′ do minuty 18′ )

 

„Rządy PO i PSL doprowadziły polskie górnictwo do stanu kompletnej ruiny. Wytworzył się w tren sposób węzeł gordyjski idealnie nadający się do wykorzystania by – tok jak to było zawsze po okrągłym stole – majątek przeszedł legalnie w obce ręce. Aby w kopalni „Krupiński” dotrzeć do złóż o wartości szacowanej na 40 miliardów potrzebna jest inwestycja ponad 300 milionów złotych (same odprawy dla górników pochłoną 400 milionów). Kopalnia jest zamykana w ramach programu ratowania wielu innych kopalń i dogadania się z bankami tymczasem do eksploatacji złóż kopalni „Krupiński” szykuje się firma niemiecka.” ze strony http://stowarzyszenierkw.org/3114-forum-rkw-gornictwo-polskie-czy-niemieckie-kopalnia-krupinski.

Źródło: Fides Polska, 12 marca 2017.

 

Zbigniew Martinak ma FB napisał:

Dla współczesnej Polski węgiel = niepodległość. Ten kto uderza w polskie górnictwo uderza w bastion suwerenności. Węgiel jest obecnie źle zarządzany, bo polityka jest antywęglowa, lecz gdy stracimy polskie górnictwo stracimy jedyną realną siłę w razie frontalnej wojny ekonomicznej.

Być może kiedyś to nie węgiel będzie głównym fundamentem suwerenności
gospodarczej. Np. gdybyśmy uruchomili polskie łupki. Dziś jednak tak jak w czasach Gierka węgiel to bastion niepodległości.

Tak to działa na świecie, że jak rośnie cena ropy to rynki zaczynają się rozglądać nad alternatywnymi paliwami, czyli węglem lub gazem. I vice versa.

Ci, którzy nie rozumieją natury wojen ekonomicznych, wzywają, żeby węgiel traktować wolno-rynkowo, jako zwykłą część gospodarki. Surowce energetyczne nie są zwykłą składową rynków, lecz ich układem nerwowym.

Trzeba o nich myśleć jako o najtwardszej walucie współczesnego świata. Wśród tych walut węgiel jest najbardziej uniwersalny, gdyż przy pomocy
technologii można go zamienić w gaz lub benzynę. To prawdziwe czarne złoto. W tym kraju gdyby była kopalnia złota z pokładami takimi jak węgla to po roku była by już nieopłacalna.

*

Przeczytaj również:

Krzysztof Tytko: Polskie górnictwo. O co walczą obce kapitały? Dlaczego KWK „Krupiński” ma upaść? , 17.02.2017

 

Polish-Club-Online-PCO-logo-2 , 2017.03.12
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci

 • Remigiusz Segedowicz

  TAKIEGO WAŁA!

  #PLxit

 • kontra_bzdura

  Do 2018 mają zostać zamknięte wszystkie NIEMIECKIE kopalnie i ten plan jest od lat konsekwentnie realizowany. Do zamknięcia pozostały dwie.

  • Adda

   Nie gadaj bzdur gościu. Po co siejecie taką propagandę i kto wam płaci??? Niemcy mają dwa razy więcej elektrowni węglowych, niż Polska i wykupują po kolei wszystkie polskie „nierentowne” kopalnie za bezcen. Zdrajcą jest każdy, kto gada takie głupoty, jak ty.

 • Ryszard Bober

  Logika,brytyjskie,francuskie,niemieckie,polskie,czy aby nie na rozkaz z USA,a czy by nie aby w trakcie wojny ludzie się ukryli?coś nie jest tak,w Polsce 90% ludzi pali węglem,to jak jest debile z departamentu administracji USA ludzie maja nam w kraju zamarznąć w zimie???całkiem te brudasy tureckie/chazarskie/ czoskowe śmierdzące goje,młodzsi bracia w wierzę pojebało was do spodu tępaki życiowe….

 • Silesius

  k…wa ale bzdury …

 • Waldemar Figula

  Bzdura! Niemcy nie mają kopalń to po co mieliby naciskać na zamknięcie polskich. Uruchom mózg redaktorku!

  • ADDA

   Gościu, Niemcy jadą na polskim koksie, mają dwa razy więcej elektrowni i rozwijaja przemysł. Dlatego chcą naszego węgla.

   • Waldemar Figula

    No właśnie to napisałem, że nie chcą zamknięcia polskich kopalń.

 • Tom

  Świat się zmienia coraz szybciej, a kto nie nadąża biednieje lub bankrutuje. Śląski węgiel jest do likwidacji tak jak zlikwidowano niemiecki, brytyjski, itd. Kiedyś wszyscy martwili się z powodu złomowania parowozów. Przyczyn do likwidacji kopalń jest aż za wiele:
  1. Gaz łupkowy w Ameryce, powoduje nadmiar niepotrzebnego węgla który trzeba sprzedać w świat.
  2. Plany rozwoju gazu łupkowego w Chinach (największe, najtańsze złoża na świecie niedługo wejdą do eksploatacji)
  3. Są plany zamknięcia połowy elektrowni węglowych w Chinach. Powodem jest smog, który powoduje masowy niedorozwój umysłowy u dzieci i wiele innych chorób. Chiny mają plany eksportowania węgla, gigantyczne ilości niechcianego węgla trafią na światowe rynki po niskiej cenie.
  5. Restrukturyzacja gospodarek energochłonnych w kierunku poprawy efektywności energetycznej
  6. Bardzo negatywna opinia światowa o węglu, fatalną opinię zrobiły gigantyczne węglowe smogi w Chinach. W efekcie przy nowych inwestycjach energetycznych częściej wybiera się gaz.
  7. Do gry wchodzą zupełnie nowi producenci (węgiel kamienny wydobywany odkrywkowo) mający ponad 10 razy niższe koszty wydobycia niż śląskie kopalnie np: Indonezja jest już potężnym i rozwijającym się producentem. Kolumbia inwestuje w górnictwo za kilka lat będzie światową potęgom.
  8. Przy poszukiwaniach gazu łupkowego wiercenia objęły wszystkie kontynenty, ich efektem ubocznym jest odkrycie wielkich złóż węgla, który może być wydobyty odkrywkowo (bardzo tanio, 5$/tone, polskie górnictwo to około 90$/tone).
  9. Amerykanie planują zwiększać eksport gazu łupkowego
  10. Globalny popyt na węgiel spadł w 2015 roku po raz pierwszy w historii.
  11. Unia Europejska węgla i smogu nienawidzi, restrykcyjny pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” pokazuje że prawie wszystkie państwa UE dąży do szybkiego wycofania węgla.
  12. Fotowoltaika rozwija się w niesamowitym tempie. Prognozuje się spadek cen paneli słonecznych 80..90% w ciągu 5 lat . Druga technologiczna rewolucja dotyczy nowych akumulatorów. W Niemczech jest duży nadmiar energii są dni że 100% zapotrzebowania pokrywa energia elektryczna ze źródeł odnawialnych.

  • ADDA

   Gaz łupkowy to beznadzieja. Niszczy środowisko na potęgę i jest w skutek tego nierentowny, prosze ludziom ciemnoty nie wciskać, bo jeszcze ktoś uwierzy w te bzdury.

 • Jolanta Gesicka Sugajska

  Tom nie pisz bzdur, niemcy swoje nierentowne kopalnie dofinansowywali juz nie raz i to sumami a jakiej nasze kopalnie moga pomazyc Nie klep wiec bzdur tylko zapoznaj sie z faktami! W roku 2013 kopalnie węgla kamiennego kosztowały rząd niemiec 1,111 miliarda euro, w roku następnym już 1,172 miliarda. Przez ostatnią dekadę niemieckie kopalnie węgla kamiennego otrzymywały od państwa rocznie po około 1,5 miliarda euro. Natomiast w latach 1995-2004 do niemieckich kopalni dopłacono 35 miliardów euro.

  http://niezalezna.pl/63172-niemcy-wspieraja-swoje-kopalnie-miliardami-euro-rzad-kopacz-nasze-chce-zamykac

  • fiesta

   Jolanta, zdejmij klapki z oczu !

   Wegiel jest bogactwem naturalnym nalezacym do calego panstwa i jego obywateli i z tego powinni korzystac wszyscy obywatele panstwa polskiego, a nie grupa cwaniakow.
   Wegiel to rowniez sektor energetyczny i strategiczny dla panstwa, wiec pod zadnym pozorem nie powinien byc prywatyzowany.
   Jedyny wyjatek powinien polegac na umozliwieniu pracownikom gornictwa weglowego utworzenie spolek pracowniczych we wspolpracy z panstwem w celu wspolrzadzenia kopalnia i dbania o interesy wlasnego zakladu.
   Pomimo spadku cen wegla na rynkach swiatowych, przemysl wydobywczy wegla powinien byc dofinansowany przez panstwo, poniewaz to zapewnia prace dla osob zatrudnionych w kopalniach oraz zakladach pracy wspolpracujacych z kopalniami i takich sektorach, jak: spozywczy, budowniczy, samochodowy, kolejowy, napraw etc, a takze zapobiega bezrobociu, spadku poziomu zycia, wyludnieniu regionu etc.

   Rozpatrujac sprawe rentownosci kopaln nalezy spojrzec szeroko na wszystko, czyli zdjac klapki z oczu, bo tu chodzi o dobro nie tylko regionu kraju, gdzie znajduje sie przemysl wydobywczy wegla i przemysly pokrewne, ale chodzi rowniez o dobro calego panstwa.
   Przyklad 1:
   Po krachu na gieldach swiatowych w 2008r zaczely upadac instytucje finansowe, ktorym na ratunek przyszly rzady panstw dotknietych kryzysem, wbrew gloszonej regule dotyczacej „wolnego rynku”.
   Gdyby rzady tych panstw postapily inaczej, wowczas doszloby do zalamania finansowego i reakcji lancuchowej, ktora doprowadzilaby inne sektory gospodarki do kryzysu i wynikajacego z tego wysokiego bezrobocia oraz inflacji i mielibysmy powtorke kryzysu z lat 1930-tych, czyli zywnosc na kartki, ludzi umierajacych na ulicach, wzrost przestepczosci etc.
   Tymczasem byl kryzys ekonomiczny, ktory nie ominal nawet takiego sektora jak przemysl samochodowy, ktoremu z pomoca rowniez przyszedl rzad i udzielil zakladom samochodowym pozyczek, bo inaczej zaklady poszlyby w rozsypke i dlatego kryzys ekonomiczny spowodowany w 2008r mial lagodna forme i po 9-ciu latach gospodarka panstw zachodnich na nowo nabiera rozpedu i to widac szczegolnie na przykladzie USA.
   Przyklad 2:
   W przeszlosci mialem sprzeczke z wykladowca ekonomii na tutejszym uniwersytecie, ktory byl zwolennikiem podwyzszenia podatkow, zeby finansowac dzialania i cele rzadu.
   Ja z kolei bylem za obnizeniem podatkow co spowoduje, ze ludzie zaczna wiecej kupowac przez co wzrosnie dochod z podatku od sprzedazy towarow i uslug, i nastapi nadwyzka funduszy dla dzialan rzadu i tak dokladnie bylo, co potwierdzil raport rzadu po 1-szym roku swojej dzialalnosci.
   Przyklad 3:
   Teorie sa teoriami i tymi teoriami zasmiecane sa mozgi naiwnych gojow, ale w praktyce obowiazuje prawo dzungli, powiazania i znajomosci i tak wyglada zycie – vide afery i naduzycia urzednikow panstwowych, w tym sedziow i prokuratorow w ciagu ostatnich 27 lat kontraktowych rzadow.
   Np. przez pierwsze 20 lat (od 1986r) zlodzieje u wladzy w Polsce sami siebie robili wlascicielami majatku panstwowego oraz wyprzedawali za bezcen majtek narodowy Polski swoim pobratymcom.
   Teraz polskie goje pracuja jak niewolnicy u obcych, ktorzy posiadaja w swoich lapach 80% bylego polskiego majatku narodowego i to oni sa wlascicielami Polski, a nie Polacy.
   Przyklad 4:
   Niemcy prowadza od wiekow polityke DRANG NACH OSTEN. Wczesniej robili to metoda podbojow militarnych, a teraz robia to metoda podboju ekonomicznego szczegolnie na Pomorzu i Slasku oraz w pasie o szerokosci 200 km z polnocy na poludnie Polski z Poznaniem wlacznie – patrz mapa Niemiec sprzed II wojny swiatowej i proba ponownego zajecia Pomorza i Slaska przez Niemcy.