Diora – jak wygaszono polską Dolinę Krzemową


 

 

(…) W 1991 premier Jan Krzysztof Bielecki powiedział, że Polsce elektronika jest niepotrzebna. Był to zapewne element dążenia do integracji europejskiej. Europejskie struktury polityczne nigdy nie zgodziłyby się na integrację, gdyby wiedziały, że ich wrażliwe, wysoko rozwinięte i strategiczne sektory gospodarki mogą zostać podbite przez polskie firmy. Polska transformacja musiała więc uporać się z wygaszeniem bądź półdarmową wyprzedażą zachodniej konkurencji tego wszystkiego, co „zagrażało”. Jeszcze w ostatnich latach przed wejściem do UE sztucznie dociskano polskie hutnictwo redukcjami produkcyjnymi.

Bielecki doglądał integracji europejskiej już w rządzie Suchockiej. W 1993 został powołany do Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Później był namiestnikiem międzynarodowej finansjery na Polskę.

Diorę załatwiły właśnie banki. Zachodni rynek był wówczas zainteresowany produktami Diory, lecz tuż po podpisaniu dużej umowy eksportowej — naraz banki odmówiły dalszych kredytów. Zaczęło się kawałkowanie zakładu i jego dobijanie fiskalne.

Efekt był taki, że Diora miała zamówienia, lecz nie miała środków na materiały, więc nie mogła ich realizować. W 1995 zapowiedziano więc wygaszenie zakładu, który jeszcze w roku ubiegłym przyniósł Skarbowi 100 mld zł.

(…)

Powyższy tekst jest fragmentem artykułu opisującego jak niszczono polską elektronikę pt. „Diora – jak wygaszono polską Dolinę Krzemową„, którego autorem jest Mariusz Agnosiewicz

 

Przeczytaj cały artykuł …..

 

Za: Racjonalista.pl .

Ilustracja tytułowa: Rozbiórka Zakładu Diora w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Foto za kazik.com.pl / wybór zdjęcia wg.pco

, 2017.08.08.Polish-Club-Online-PCO-logo-2
Znalezione w sieci

Autor: Znalezione w sieci