Pomóż w realizacji projektu “LUBLIN w dokumencie”.


Przed laty, Bohdan Łazuka i Piotr Szczepanik śpiewali …Ja z Lublina, ty z Lublina… Kiedy dzisiaj otrzymłem wiadomość z apelem wsparcia projektu “LUBLIN w dokumencie” od Krzysztofa Pytla, znakomitego polskiego szachisty, mieszkającego od lat we Francji poczułem się jakbym również i ja był z Lublina. Ryki, gdzie się urodziłem i chodziłem do szkoły należały do Mazowsza. Z dumą w tamtych latach przy ogniskach w lasach na prawym brzegu Wieprza śpiewaliśmy …Mazowsza dzieci młode…. Dzisiaj jest to już Ziemia Lubelska. Poczułem sie jak rodak wymienionych piosenkarzy i oczywiście Krzysztofa Pytla.

Z linków jakie otrzymałem dowiedziałem się, że pierwszym i najstarszym dokumentem jest wystawiony przez króla Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 akt nadania ziem i praw do powstania Lublina. I kiedy od paru lat wielu rodaków zachwyca się podłączeniem Polski do Europy, to warto wiedzieć, że Lublin już wtedy powstał jako miasto na prawie magdeburskim niejako wydzielonym spod władzy zarówno kasztelana lubelskiego jak i wojewody sandomierskiego. Jak podają dokumenty Lublin powstał na terenie 100 łanów, przydzielon mu wygon dla bydła i na 20 lat zwolniono od wszelkiej powinności i opłat celnych!

Jak informuja autorzy …project ma na celu spopularyzowanie historii miasta Lublina okresu XIV – XVI wieku poprzez prezentację w interaktywnej formie najstarszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie

Krzysztof Pytel chcąc pomóc rodakom w Lublinie poszukuję wsparcia dla projektu. “Kupiłem” jego apel niezwłocznie.

Waldemar Glodek

A oto jego treść:

Dzien dobry,
Szukamy wsparcia dla projektu: "LUBLIN w dokumencie"
Akt lokacyjny Lublina >>> http://teatrnn.pl/lublinwdokumencie/node/8
O projekcie >>>
http://teatrnn.pl/lublinwdokumencie/node/22

Kto pomoze ??

Przekaż darowiznę / Please help us

>>> http://teatrnn.pl/lublinwdokumencie/node/85

Za okazana pomoc, z gory serdecznie dziekuję,

Your $1,800, $180, $36, $18, or even $5 will help keep our doors open and enable our educational work,

Krzysztof Pytel
21 września, 2010 r.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek