Sejm: A.Sobecka krytycznie o Cz.Miłoszu


a.sobeckaKsiążki Czesława Miłosza pełne są różnorakiej pogardy wobec Polaków. Szydzi ze wszystkich warstw społecznych – mówiła posłanka PiS Anna Sobecka podczas obrad sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Sobecka złożyła wniosek o całkowite odrzucenie uchwały o ustanowieniu roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

– Czesław Miłosz obrażał Polaków. (…) Wielką obelgą jest insynuacja Miłosza, że jakoby w Polsce panował analfabetyzm, a chłopi to są ohydni, śmierdzący głupcy, których trzeba nauczyć myśleć. To jest w “Zniewolonym umyśle”, wydanie z Krakowa z 1990 roku, na stronie 293 – mówiła Sobecka.

Jak dodała, Miłosz “szydzi też z polskich robotników wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy – nazywa ich pogardliwe “szczuropolakami”. Najbardziej, najbrutalniej, perfidnie zbezcześcił Polaków pisząc: (…) Polak musi być świnią, ponieważ Polakiem się urodził”.
Zdaniem Sobeckiej, Miłosz szydził również z polskiego katolicyzmu. – Krucyfiks – największą świętość – nazwał próchnem (…), pisząc tak: “Krucyfiks chwalisz, bo tak ci bezpiecznie. Drewno masz w ręku, a w tym drewnie próchno. Pacierze mruczysz, ale strachem cuchną” – cytowała.
Za tvn24.pl

Źródło:
Mercurius. Myśl Polska:
http://mercurius.myslpolska.pl/2010/09/sejm-a-sobecka-krytycznie-o-cz-miloszu/comment-page-1/#comment-2667

Również:
Dziennik gajowego Maruchy: 
http://marucha.wordpress.com/2010/09/27/sejm-a-sobecka-krytycznie-o-cz-miloszu/

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek