Piotr Szubarczyk: Klęska fantasty


20 października

W poniedziałek 20 października 1947 r. Stanisław Mikołajczyk, przywódca jedynej legalnej partii opozycyjnej, działającej w Polsce komunistycznej – Polskiego Stronnictwa Ludowego – opuszczał potajemnie kraj. Nad Polską zapadała ciemna sowiecka noc. Następne lata przyniosą terror powszechny, śmierć tysięcy polskich patriotów, skazanych za „próbę obalenia ustroju” lub choćby tylko za przynależność do AK czy NSZ. „Konstytucję” zniewolonego państwa, będącego faktycznie aż do roku 1990 dominium sowieckim, napisze w roku 1952 sam Stalin.

Prof. Andrzej Paczkowski napisał książkę o Mikołajczyku, zatytułowaną Stanisław Mikołajczyk, czyli klęska realisty (1991). W rzeczywistości Stanisław Mikołajczyk nie był realistą, lecz politycznym fantastą, nie mającym pojęcia o istocie systemu sowieckiego, który nie tolerował nigdy jakiejkolwiek opozycji, szczególnie w okresie „budowy socjalizmu” na danym terytorium i „umacniania władzy ludowej”. Mikołajczyk był tylko kwiatkiem do kożucha w rządzie całkowicie kontrolowanym przez Stalina i jego ludzi w Polsce – Polaków, Żydów, Rosjan, Białorusinów, Ukrainców – całej tej międzynarodowej sowieckiej żulii, która za stanowiska i wygodne życie wysługiwała się Moskwie. Mikołajczyk stworzył Polakom iluzję, że można prowadzić w państwie totalitarnym normalną działalność polityczną. To spowodowało, że wielu ludzi wyszło z konspiracji, wielu podjęło działalność w PSL, narażając siebie i swoich najbliższych. Byli przedmiotem inwigilacji ze strony agentów i donosicieli rozbudowującej się do monstrualnych rozmiarów policji politycznej UB – delegatury NKWD w Polsce – a potem przedmiotem represji policyjnych i sądowych, także skrytobójczych mordów.

Mikołajczyk uciekał z Polski z pomocą ambasadora brytyjskiego. Trzeba ze smutkiem zauważyć, że „misja” Mikołajczyka w Polsce – przed którą ostrzegało go wielu polityków na uchodźstwie, m.in. gen. Władysław Anders – była pożyteczna i dla Stalina, i dla naszych nielojalnych aliantów. Stwarzała wrażenie, że Polska pod kontrolą sowiecką jest państwem „demokratycznym”, skoro polityk z rządu emigracyjnego może być wicepremierem. W tej sytuacji alianci mogli uznać ten „rząd”, cofając uznanie legalnemu rządowi RP na uchodźstwie.

Niefortunna „misja” Mikołajczyka nauczyła ostatecznie Polaków, że sowieci nie przestrzegają żadnych politycznych umów. Można z nimi walczyć, nie można się z nimi układać. Niestety, była to krwawa nauka. Stanisław Mikołajczyk, niby-realista, w rzeczywistości człowiek naiwny, nie przejdzie do historii Polski jako bohater.

Stanisław Mikołajczyk (*1901 †1966) – premier rządu RP na uchodźstwie w Londynie (1943-44), wicepremier stalinowskiego rządu Bieruta dla Polski (1945-1947), prezes PSL.

Piotr Szubarczyk

Zródło:

Wolna Polska, 20/10/2010
http://www.wolnapolska.pl/index.php/component/option,com_zoo/Itemid,299/item_id,5/task,item/

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek