Waldemar Glodek: Jak obiecuje Premier Pawlak pierwsza polska elektrownia atomowa zostanie uruchomiona już w 2020 roku a nie jak zapowiadano dopiero w 2022


Zarnowiec Reklama dżwignią nie tylko handlu a także liczy się bardzo w polityce. I oto kiedy rzadzący w dorzeczu Wisły nie mają nic ciekawego do zaprezentowania z okazji Święta Niepodległości raczą nas perspektywami osiągnięć. A skoro sama niepodległość została odklepana traktatem lizbońskim tak więc malowanie na szkle czekającej nas rzeczywistości bardzo pasuje do premiera Waldemara Pawlaka. I tym razem, jak zwykle “umiał znaleść się”. Podał w przeddzień święta jakże radosną wiadomość: Pierwsza polska elektrownia atomowa ruszy już w 2020! A nie jak wcześniej zapwiadano dopiero w 2022.

W tym miejscu warto przypomnieć o Żarnowcu, gdzie od 1982 roku rozpoczęto budowę właśnie pierwszej elektrowni atomowej, o której więcej można poczytać na witrynie internetowej opuszczone.net[1]. Budowano ją do roku 1990. Pobudowano budynki elektrowni i budynki zaplecza. W sumie wybudowano ponad 600 obiektów. Dzisiaj spokojnie fundamenty pod główny budynek elektrowni stoją w wodzie z jeziora.

To było o Żarnowcu. Energetyka [2] w swojej edycji elektronicznej za PAP poinformował o nowej elektrowni atomowej, o której ze świątecznym entuzjazmem zawiadomił premier Pawlak. Równie dobrze mógł powiedzieć, że pobuduje wyrzutnię statków kosmicznych. Dlatego, że wszystko jest dopiero w projekcie. Nawet miejsce jest jeszcze nie ustalone. Ale jak podano: Program zawiera precyzyjny harmonogram poszczególnych etapów przygotowań do uruchomienia elektrowni i późniejszej rozbudowy energetyki jądrowej. Zapewne właśnie ten program jest jedyną gwarancją realizacji budowy elektrowni o dwa lata wcześniej.

Premier Pawlak ma szczególne zdolności w zapowiadaniu nam przyszłości. Nie tak dawno sprzedawał nam rewelacyjne osiągnięcia negocjacyjne z Rosją odnoścnie gazu. I to znacznie dalej wybiegał w przyszłość.

Czyżby premier Waldemar Pawlak nie znał tej opowieści dalekowschodniej o wędrowcu, który obiecał szejkowi nauczyć słonia grać w szachy. Skasowal fortynę przed rozpoczęciem edukacji. A słonia obiecał nauczyć tej gry za sto lat. Przestraszonego znajomego skwitował, tym że ten czas jest wystarczający do sukcesu bo albo szach umrze albo słoń zdechnie.

Foto z opuszczone.pl: Mury niedokończonej elektrowni w Żarnowcu

Waldemar Glodek
2010/11/10

[1] http://www.opuszczone.net/elektrownia-jadrowa-zarnowiec/

[2] http://energetyka.wnp.pl/pawlak-elektrownia-jadrowa-juz-w-2020-a-nie-w-2022-r,124846_1_0_0.html

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek