USA: Eksperci od lotnictwa zszokowani


WARSZAWA ZESPÓŁ DS. ZBADANIA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ Przedstawiciele PiS, Antoni Macierewicz i Anna Fotyga spotkali się z przedstawicielami amerykańskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

Po spotkaniu powiedzieli, że ich rozmówcy byli zszokowani sposobem traktowania rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tym co działo się na miejscu tragedii.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) jest odpowiednikiem rosyjskiego MAK-u. Zajmuje się badaniem cywilnych wypadków lotniczych. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości przekazała przedstawicielom tej instytucji zdjęcia i filmy pokazujące co Rosjanie robili z wrakiem rządowego Tupolewa. – Wszyscy nasi rozmówcy w NTSB byli zaszokowani tym co zobaczyli – oświadczył Antoni Macierewicz.

Towarzyszący delegacji syn Janusza Kurtyki, Paweł, oświadczył, że Amerykanie byli zdziwieni sposobem informowania rodzin ofiar katastrofy o przebiegu śledztwa. – Tutaj rodziny są informowane zanim jakiekolwiek informacje wyciekną lub zostaną podane mediom – stwierdził Paweł Kurtyka.

Antoni Macierewicz poinformował, że członkowie PiS jeszcze raz spotkają się z przedstawicielami NTSB po publikacji ostatecznej wersji raportu MAK.

Komisja prawie pewna

– Istnieją duże szanse na powołanie międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy pod Smoleńskiem – powiedział w czwartek po kolejnym dniu swej wizyty w USA poseł PiS Antoni Macierewicz.

Wraz z byłą minister spraw zagranicznych Anną Fotygą przekonuje on od poniedziałku do poparcia tej inicjatywy członków Kongresu USA. W czwartek oboje rozmawiali w Senacie.

– Po dniu dzisiejszym możemy powiedzieć, że szansa na powołanie tej komisji jest bardzo duża. Mówię to odpowiedzialnie – oświadczył Macierewicz polskim korespondentom.

Senator poparł apel

Poseł i była szefowa dyplomacji RP poinformowali, że spotkali się w czwartek z republikańskim senatorem Richardem Burrem z Karoliny Północnej, który – jak powiedzieli – w pełni poparł ich inicjatywę w sprawie Smoleńska.

– Senator Burr wyraził olbrzymie zdziwienie dlaczego już teraz nie działa taka komisja międzynarodowa. Złożył zapewnienie, że będzie działał w tym kierunku, aby taka komisja powstała – powiedział Macierewicz. – To niesłychanie istotne stwierdzenie zmieniające zasadniczo stan rzeczy, bo widać, że tworzy się zespół senatorów, którzy podejmą tę kwestię – dodał.

– To była długa i bardzo interesująca rozmowa. Mieliśmy wrażenie, że spotkaliśmy rzeczywistego przyjaciela Polski – powiedziała Anna Fotyga o spotkaniu z senatorem Burrem.

Model komisji

Zapytana jakiego rodzaju międzynarodowa komisja powinna badać sprawę katastrofy smoleńskiej, Anna Fotyga wyjaśniła, że chodzi o organ analogiczny do tego, który powołano do zbadania sprawy zamordowania w 2005 roku libańskiego polityka, byłego premiera tego kraju Haririego.

Sprawę tę bada do dziś tzw. Specjalny Trybunał ds. Libanu powołany z mandatu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Świat zna mnóstwo przykładów takich międzynarodowych śledztw odnoszących się do wydarzeń, które dotyczyły jednego kraju – powiedziała była minister.

Zapytani o perspektywy uchwalenia w Kongresie rezolucji wzywającej do powołania komisji międzynarodowej, Fotyga i Macierewicz sugerowali, że liczą, iż zrobi to dopiero nowy Kongres, który zbiera się w styczniu. – Mamy daleko idące przekonanie, a w zasadzie pewność, że sprawa komisji międzynarodowej będzie podniesiona w przyszłej kadencji Kongresu – powiedział poseł PiS. – Będzie ona miała znacznie większy zasięg niż do tej pory – dodała Fotyga.

Po niedawnych wyborach w nowym Kongresie znacznie większą władzę niż dotąd będą mieli Republikanie – przejęli oni większość w Izbie Reprezentantów i zdobyli dodatkowe miejsca w Senacie.

Republikanie zajmują na ogół twardsze stanowisko niż Demokraci w kwestiach polityki USA wobec Rosji.

rk
19 listopada 2010

Źródło:

PolskieRadio.pl:
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/276212,USA-eksperci-od-lotnictwa-zszokowani

Również

Wolna Polska:
http://www.wolnapolska.pl/index.php/usa-eksperci-od-lotnictwa-zszokowani.html

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek