Obama: Rosja partnerem, nie przeciwnikiem


Obama Stany Zjednoczone popierają współpracę NATO i Rosji w sprawie budowy systemu ochrony antyrakietowej – powiedział prezydent Barack Obama.

Na szczycie w Lizbonie Rosja przyjęła propozycję współpracy z NATO w sprawie budowy systemu ochrony antyrakietowej. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, to porozumienie jest nowym otwarciem w stosunkach NATO z Rosją. "Postrzegamy Rosję jako partnera, a nie przeciwnika" – dodał Obama.

Amerykański prezydent dodał, że postanowiono pogłębić współpracę NATO i Rosji w wielu kluczowych obszarach: Afganistanu, walki z przestępczością narkotykową i w dziedzinie bezpieczeństwa. Rosja bardzo pomogła Sojuszowi w polityce wobec Iranu, a także zgodziła się na transportowanie zaopatrzenia dla misji w Afganistanie przez swoje terytorium – mówił Barack Obama. Jego zdaniem, biorąc pod uwagę, jak wiele jest obszarów współpracy NATO z Rosją, Sojusz popełniłby błąd, wracając do porzednich relacji opartych na braku zaufania.

Obama dodał, że podpisanie nowego amerykańsko – rosyjskie porozumienie o redukcji zbrojeń strategicznych START jest kluczowe dla bezpieczeństwa Stanów Zjedboczonych i Europy. Układ wygasł w grudniu 2009 roku. Barack Obama dodał, że kolejny szczyt NATO w 2012 roku odbędzie się w Stanach Zjednoczowych.

Źródło:

Portal Spraw Zagranicznych, 2101-11-21: http://www.psz.pl/tekst-35246/Obama-Rosja-partnerem-nie-przeciwnikiem

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek