Piotr Szubarczyk: Pożegnaliśmy godnie Marię Fieldorf-Czarską


Maria Fieldorf Czacka pogrzeb_katedra_wpW sobotę 4 grudnia odbyły się w Warszawie uroczystości pogrzebowe śp. Marii Fieldorf-Czarskiej (*20 III 1925 †21 XI 2010), która umarła w Gdańsku 21 listopada.

Wolna Polska była współorganizatorem uroczystości pogrzebowych, zaplanowanych od początku jako pogrzeb Córki i symboliczny pogrzeb Ojca – gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ostatniego zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej, szefa Kedywu AK, zamordowanego przez komunistów na Mokotowie 24 lutego 1953 r.

Poniżej sprawozdanie z uroczystości, zamieszczone na stronach internetowych Katedry Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Katedra znajduje się przy ul. Długiej 13. Zachęcamy do odwiedzania świątyni przy każdym pobycie w Warszawie, jest to bowiem sanktuarium narodowe. Tu znajduje się m.in. Kaplica Katyńska z nazwiskami wszystkich zamordowanych oficerów oraz tablica pamiątkowa tragedii smoleńskiej 10 kwietnia 2010. Adres internetowy strony głównej: www.katedrapolowa.pl/html.php.

*

W sobotę 4 grudnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie oraz na wojskowych Powązkach odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Fieldorf-Czarskiej – córki zamordowanego przez komunistów sowieckich generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Mszy św. w Jej intencji przewodniczył administrator Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk Sławomir Żarski.
W homilii ks. Żarski przypomniał życiorys zmarłej 21 listopada córki generała „Nila”. Podkreślił Jej determinację w dopominaniu się o ukaranie winnych śmierci Ojca.

– Po roku 1990 uczyniła wszystko, co było w Jej mocy, by doprowadzić do ukarania żyjących jeszcze uczestników „śledztwa” i „sądu” nad „Nilem”. Niestety, wszędzie napotykała opór i niechęć do takich działań. Nigdy nie zgorzkniała z tego powodu. Do końca życia była pogodna i pełna werwy – mówił ks. Żarski.
Administrator Ordynariatu Polowego podkreślił też rolę Zmarłej w wychowywaniu młodzieży.

– Nigdy nie odrzucała zaproszeń na spotkania z młodzieżą, edukację historyczną młodego pokolenia uważała za rzecz wielkiej wagi. Zainicjowała akcję Sztafeta Pokoleń – w Gdańsku i w Krakowie. Była człowiekiem czuwania – podkreślił ks. Żarski.
Mszę św. koncelebrowali z ks. Żarskim ks. Stanisław Małkowski i ks. Jacek Bałemba, który podkreślił, że Maria Fieldorf nosiła nieustannie w swoim sercu pamięć o swoim Ojcu, więc Jej pogrzeb jest w też upamiętnieniem tej wielkiej postaci. Nie da się ich rozdzielić, ponieważ łączyły ich więzy rodzinne, a także wielka troska o dobro naszej Ojczyzny. To było pożegnanie bohatera Polskiego Państwa Podziemnego – powiedział.
Po Mszy św. urna z prochami Marii Fieldorf spoczęła na warszawskich Powązkach wojskowych, w symbolicznym grobie Ojca.
Córkę generała „Nila” żegnała rodzina, znajomi, kombatanci i wiele innych osób, dla których postać Generała pozostaje symbolem walki o niepodległość. ,,Żegnamy dziś honorowego członka Armii Krajowej, żołnierza w spódnicy, mocarnego duchem – mówił jeden z kombatantów. ,,Często dzieci zapominają o wspaniałej przeszłości swoich rodzin, a to była wielka Polka, bo kontynuowała te wspaniałe tradycje Ojca – podkreślił inny żołnierz Armii Krajowej.
Maria Fieldorf-Czarska była łączniczką i sanitariuszką AK. Po haniebnym mordzie na jej Ojcu pragnęła, by Polacy zachowali pamięć o Nim i Jego zasługach. Mimo inwigilacji Jej i całej Rodziny przez UB/SB, podejmowała wiele działań w celu wyjaśnienia okoliczności mordu na Generale. Pamiętała o każdej rocznicy urodzin i śmierci Ojca, zamawiając Msze św. w Jego intencji, spotykając się z młodzieżą ze szkół noszących imię bohatera. Zmarła 21 listopada w wieku 85 lat. (kes)

*

Do tego sprawozdania dodajmy jeszcze, że katedra była wypełniona ludźmi. Asystę honorową przy prochach Zmarłej sprawowali żołnierze z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Wśród osób żegnających śp. Marię dostrzegliśmy m.in. redaktorki naczelne „Naszego Dziennika” i „Naszej Polski” – panie Ewę Sołowiej i Marię Adamus oraz szczególnie zaprzyjaźnioną ze śp. Marią redaktor Małgorzatę Rutkowską. Był dowódca jednostki wojsk specjalnych NIL z Krakowa płk Mariusz Skulimowski i Aleksandra Potasińska, córka gen. Włodzimierza Potasińskiego, który zginął pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

Uroczystości kościelne poprzedził półgodzinny program w wykonaniu m.in. pani Barbary Dobrzyńskiej i chóru Polonia. Usłyszeliśmy Hymn Polski Podziemnej – dzieło żołnierza AK, które powstało w czasie okupacji – wiersz Polska Podziemna Stanisława Balińskiego – ukochany utwór śp. Marii – oraz inne utwory.

W katedrze rozległy się oklaski, gdy aktor z Krakowa Wojciech Habela odczytał przesłanie odchodzących żołnierzy Armii Krajowej do młodego pokolenia Polaków. Napisany był przed rokiem z inicjatywy śp. Marii i odczytany po raz pierwszy w  Krakowie 3 września 2009 r. W obliczu śmierci Marii Fieldorf-Czarskiej apel ten nabrał nowych treści. Treść apelu zamieszczamy poniżej.

Wśród ludzi żegnających śp. Marię byli starsi i młodsi – nie tylko warszawiacy, także gdańszczanie, krakowianie, wrocławianie i mieszkańcy innych polskich miast i miejscowości.

Na wojskowe Powązki dotarło – mimo niesprzyjającej pogody – około tysiąca osób. Zgromadzeni nad grobem modlili się i śpiewali: Pierwszą Brygadę, Boże coś Polskę i hymn narodowy. Nikt się nie spieszył do domu, ludzie w zadumie opuszczali Powązki. Będziemy tu wracać. (wp)

*

Przesłanie Żołnierzy Armii Krajowej do młodzieży polskiej

My, żołnierze Armii Krajowej, podkomendni Generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” i Generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – męczenników narodowej Sprawy – odchodzimy już na wieczną wartę.

Pragniemy, by młode pokolenie Polaków przejęło od nas w Sztafecie Pokoleń – symbolizującej rozwój społeczeństwa w oparciu o najszlachetniejsze wzorce – miłość do Ojczyzny i przekonanie, że dla Polaka największą po Bogu wartością jest niepodległy byt Rzeczypospolitej, za który walczyli i umierali nasi ojcowie.

Jesteśmy szczęśliwi, że nie brakuje dziś młodych Polaków, którzy w służbie dla kraju widzą sens życia i codziennej pracy dla siebie i dla swych następców w Bożej Sztafecie Pokoleń.

Świat się zmienia, idee pozostają. W czasach dzieciństwa nasi ojcowie uczyli nas patriotyzmu na przykładach z życia bohaterów Powstania Styczniowego. Ostatni z nich byli jeszcze wówczas wśród nas! Nasze przesłanie dla Was, młodzi Polacy, wypowiadamy więc słowami członka powstańczego Rządu Narodowego, wybitnego poety, pochowanego w roku 1897 w Krypcie Zasłużonych na krakowskiej Skałce. Adam Asnyk zwrócił się do młodzieży swoich czasów w nieśmiertelnych słowach, aktualnych także dziś:

Szukajcie prawdy jasnego płomienia!
Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg.
Za każdym krokiem w tajniki stworzenia
Coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia
I większym staje się Bóg! […]

Każda epoka ma swe własne cele
I zapomina o wczorajszych snach.
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele,
Przyszłości podnoście gmach!

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść.
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć! […]

W poszukiwaniu sensu życia i lepszego świata nie zatraćcie nigdy odwiecznych polskich idei niepodległości kraju i wolności osobistej każdego z nas. Strażnicy tych idei okupili je potem, krwią i łzami. Strzeżcie tego depozytu!

*

To przesłanie odczytano po raz pierwszy 4 września Roku Pańskiego 2009 w Krakowie, w obecności Marii Fieldorf-Czarskiej, córki generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” – żołnierza 1 Kompanii Kadrowej, I Brygady Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego, Służby Zwycięstwu Polsce, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, komendanta organizacji NIE jak Niepodległość.

Życzeniem śp. Marii było, aby to przesłanie przekazywać młodzieży w całej Polsce i by nigdy nie ustawać w tym dziele.

Piotr Szubarczyk
Publicysta historyczny, edukator w Biurze Edukacji Publicznej Oddziału Gdańskiego IPN. Autor ponad 400 artykułów prasowych poświęconych historii Polski, autor i współautor kilkunastu książek. Współpracuje z radiem i TV.

Źródło:

Polska Walcząca, 6 grudnia 2010: http://www.wolnapolska.pl/index.php/poegnalimy-godnie-mari-fieldorf-czarsk.html

Zobacz również:

Katedra Polowa Wojska Polskiego: http://www.katedrapolowa.pl/kalendarium.php?id=1066

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek