Kresy: W obwodzie lwowskim odnowią groby żołnierzy polskich z 1920 r.


Ukrainski cmentarz wojenny w PikulicachNa Ziemi Lwowskiej zostanie uporządkowane miejsce pochówku żołnierzy polskich, którzy zginęli w walkach w 1920 roku. 6 grudnia przedstawiciel Obwodowej Państwowej Administracji Lwowa Mykoła Jankiw spotkał się z polskimi przedstawicielami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Podczas spotkania dyskutowano nad wcieleniem w życie protokołu odnoszącego się do konsultacji problematycznych kwestii, jakie powstają w toku realizacji porozumienia między Polską a Ukrainą dotyczącego ochrony miejsc pochówków ofiar działań wojennych oraz ofiar politycznych represji. Rozmowy odnosiły się w szczególności do kwestii uporządkowania mogił polskich żołnierzy z 1920 roku w miejscowości Horpyna, Brody i Andrijiw (obwód lwowski). Rozmawiano również o ukraińskich wojskowych cmentarzach w Polsce. Dyskutowano na temat powiększenia ukraińskiego cmentarza w Pikulicach (gmina Przemyśl), a także uporządkowania ukraińskich grobów w miejscowości Terka (gmina Solina).

Członkowie spotkania podnieśli kwestię norm prawnych dotyczących wojskowych cmentarzy w Polsce i Ukrainie. Doszli również do wniosku, że decyzje w tej kwestii powinny być podejmowane poza polityką. W spotkaniu wzięli udział między innymi polski konsul Marcin Ziniewicz oraz przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Maciej Dancewicz i Adam Kaczyński. Stronę ukraińską reprezentowali przedstawiciel Obwodowej Rady Lwowa Światosław Szeremeta oraz odpowiadający za kwestie wewnętrznej polityki narodowościowej i religijnej w obwodzie lwowskim Roman Kurasz.

B.A./Zaxid.net/Kresy.pl

Na zdjeciu Ukrainski cmentarz wojenny w Pikulicach gmina Przemysl, (Fot. Wiki)

Źródło:

Portal Kresypl, 9 grudnia 2010 r.: http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/w-obwodzie-lwowskim-odnowia-groby-zolnierzy-polskich-z-1920-r

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek