Senat USA przyznał dotychczasowe prawa mężczyzn i kobiet również homoseksualistom


dadt-gayPo siedemnastu latach zakazu obnoszenia się w wojsku z homoseksualnymi zachowaniami Senat USA w sobotę 18 grudnia zdecydował większością głosów na odrzucenie przyjętej w czasie prezydentury Clintona polisy “don’t ask, don’t tell” (nie pytaj, nie mów).

Zwolennicy okrzyknęli głosowanie w Senacie jako kolejny ważny krok w rozszerzaniu praw dla homoseksualistów. Wynik głosowania oznacza, że po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych siły zbrojne będą akceptowały otwartą demonstrację ich seksualnych zachowań. Prezydent Obama w swoim oświadczeniu posunął się nawet do stwierdzenia, że nadszedł już czas aby w ocenie poświęcenia, męstwa i uczciwości nie przeszkadzała orientacja seksualna tak jak samo jak nie ma na to wpływu rasa, płeć, religia czy wyznanie.

Entuzjaści tej decyzji poszli nawet dalej okrzykując ten krok Senatu jako równoznaczny z ustawą prezydenta Harry Trumana z 1948 nakazującą wojsku traktowanie wszystkich równo bez wzgledu na kolor skóry.

Wojskowi, aczkolwiek różne badania statystyczne podają jakoby żołnierzom w wykonywaniu zadań bojowych nie przeszkadzała obecność gejów, uważają jednak że potrzene jest troche czasu na przygotowanie żołnierzy do służby z otwartymi homoseksualistami.

Waldemar Glodek
18 grudnia 2010

Na podstawie “Senat votes to end ban on openly gay troops” Associated Prass: http://news.yahoo.com/s/ap/20101219/ap_on_go_co/us_gays_in_military

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek