Pogrzeb Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Gabriela Narutowicza


gabriel-narutowicz19 grudnia 1922 roku pięćset tysięcy warszawian żegnała na ulicach stolicy zamordowanego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriela Narutowicza. Uroczystości pogrzebowe trwały trzy dni i zakończyły się w podziemnej krypcie katedry św. Jana w Warszawie.

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriel Narutowicz

16 grudnia w  gmachu Zachęty Sztuk Pięknych Eligiusz Niewiadomski zastrzelił Prezydenta RP. Po dwunastej dwanaście zamknięto drzwi Zachęty w której znajdowało się ciało Prezydenta. Dzień później zabalsamowane ciało Narutowicza wystawiono w sali audiencyjnej Belwederu. 19 grudnia w żałobnym kondukcie przewieziono ciało Prezydenta z Belwederu do Zamku Królewskiego. Na  Alejach Ujazdowskich, Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu zebrały się ogromne tłumy warszawian, które żegnały karawan ciągnięty przez osiem koni.

Marszałek Józef Piłsudski nie uczestniczył w przewozie zwłok Prezydenta, oficjalną przyczyną było przeziębienie. W okolicach Zamku królewskiego doszło do próby  zakłócenia  konduktu żałobnego. Od następnego dnia, trumnie Prezydenta wystawionej w Sali Rycerskiej, hołd zaczęli oddawać warszawianie jak i Polacy z całego kraju.

Cały artykuł tutaj: eKurier Warszawski

Pogrzeb Pana Prezydenta Gabriela Narutowicza 1922

Źródło: eKurier Warszawski

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek