15 kilogramów uranu zamknięte tylko na klucz


wikileaksBrak standardów bezpieczeństwa w obiektach nuklearnych i nielegalne wydobycie uranu w Afryce, jak również zaangażowanie Europy, Chin, Indii i Korei Płd. w nielegalne wydobycie i przemyt uranu to kolejne informacje ujawnione przez WikiLeaks. Portal ujawnił dokumenty z informacją przekazaną przez ambasadora USA w DR Kongo. Ambasador pisał, że Nuklearne Centrum Badawcze w Kinszasie jest zamknięte tylko na klucz.

Z tajnych depesz wynika, że amerykańscy dyplomaci od 2005 roku wielokrotnie informowali o braku zabezpieczeń w obiektach nuklearnych i kontroli w kopalniach uranu w DR Konga, Tanzanii, Nigrze i Burundi.

Ambasador USA w DR Kongo Roger Meece w 2006 roku poinformował o braku jakichkolwiek zabezpieczeń w Nuklearnym Centrum Badawczym w Kinszasie. Napisał, że w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, w których znajdowały się ponad 23 kilogramy odpadów nuklearnych i 15 kg wzbogaconego i niewzbogaconego uranu, chłopi uprawiali maniok. Budynki były zamknięte jedynie na klucz.

Ambasador wymienił również międzynarodowe konsorcjum Malta Forrest, które – wedle jego wiedzy – miało eksportować uran nielegalnie z Katangi – południowej prowincji DR Konga. Konsorcjum eksportowało rudy kobaltu i miedzi bogate w uran. Omijano przepisy dotyczące eksportu surowców radioaktywnych, korumpując lokalne władze. Całą prowincję ambasador określił w raporcie jako "radioaktywną". Z rud poddanych obróbce poza granicami DR Konga, uran miał być pozyskiwany również w krajach europejskich.

Przedstawiciel kongijskiego rządu miał poinformować ambasadę o inspekcjach lokalnych władz w kilku kopalniach. We wszystkich odnotowano niebezpieczny poziom promieniowania. W każdej kopalni nielegalnie pracowali ludzie zatrudnieni przez chińskich i południowokoreańskich przedsiębiorców. W kopalni Likasi odkryto ponad 15 ton promieniotwórczych rud pochodzących z Shinkolombwe (zamkniętej w latach 60. kopalni, z której pochodził uran użyty do produkcji bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki).

W innym dokumencie ujawnionym przez WikiLeaks ambasador USA w Tanzanii przekazuje informacje uzyskane od szwajcarskiego dyplomaty. Wynika z nich, że dwie szwajcarskie firmy transportowe zajmowały się przewozem kongijskiego uranu przez Zambię i Tanzanię do Iranu.

Z Kampali Julia Prus

(bart)

Źródło: Wirtualna Polska, 27 grudnia 2010 – 15 kilogramów uranu zamknięte tylko na klucz

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek