Nielegalni w Nowym Jorku naciągali starszych rodaków “na kuzyna z Polski”


aresztgreenpointfotointerZabiegać o zdjęcie z nas obowiązku posiadania wizy na to aby wjechać do Stanów Zjednoczonych to sobie możemy pewnie jeszcze długo. Jednym z powodów jest fakt, że Polacy przyjeżdżający na wizę zostają dłużej i psują w ten sposób statystykę, która jest podstawowym punktem do rozważania temtu przyznać czy też nie status bezwizowy danemu krajowi, w tym Polsce; o co tak łącznie z prezydentem Komorowskim zabiega polska dyplomacja namawiając aby Polonia w tej sprawie walczyła.

Przedświąteczny New York Times zamieścił artykuł Ewy Kern-Jędrychowskiej o złapaniu przez policję w polskiej enklawie (Polish enclave in Greenpoint) w dzielnicy Greenpoint w Nowym Jorku naciągacza starszych ludzi na “kuzyna z Polski”. “Kuzyna” potrzebującego natychmiast któtkoterminowej pożyczki na domknięcie samochodowej (czy też innej) tranzakcji życia. Kwoty różne od $5,000 do $20,000. Wiadomo, że co najmniej cztery osoby w ten sposób oszukano.

29-letni Waldemar K., naciągacz z Polski przebywa w Stanach nielegalnie, posiadał fałszywe ID (dowód osobisty), Social Security Card (ewidencyjny numer personalny), kredyt karty a także fałszywe prawo jazdy ze stanu Maryland.

Artykuł na ten temat ukazał się w jednym z polsko-jezycznych dzienników ukazujących się w Nowym Jorku. Przyczyniło to się do złapania innego oszusta Piotra Ł., również 29-latka nielegalnie przebywającego w Stanach. Jak stwierdziła policja obaj zatrzymani mieszkali w dzielnicy Manhattan ale operowali w polskiej części Greenpointu. Naciągnięci mieli do nich zaufanie; prezentowali się elegancko i byli bardzo przyjemni w rozmowie.

Wg, 2011-01-06

Za: The New York Times, December 21, 2010 – Brooklyn Frauds Are Playing Out in Polish, Police Say.

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek