Izraelscy żołnierze zastrzelili śpiącego starszego mężczyznę


Iwdowapoomarzealqawasmyfotointerzraelscy żołnierze włamali się w piątek o świcie do domu 66 – letniego Omara al-Qawasmy w dzielnicy al-Sheikh w Hebronie na południu Zachodniego Brzegu i zastrzelili go, kiedy spał w swoim łóżku, podały miejscowe źródła.

Jego syn Raja’ey powiedział, że żołnierze włamali się do domu, skierowali bezpośrednio do sypialni jego rodziców i wystrzelili kilka nabojów, które podziurawiły tułów i twarz jego ojca.

Raja’ey dodał, że jego matka nie została ranna, gdyż odprawiała poranne modlitwy. Żołnierze zmusili ją do wejścia do pokoju jego niepełnosprawnego brata i przystąpili do zabicia jego ojca.

Stwierdził on następnie, że żołnierzom chodziło o Waela Mohammada al-Beitara, który mieszka na pierwszym piętrze.

Syn al-Qawasmy dodał, że kiedy żołnierze opuścili dom (po uprzednim aresztowaniu Waela Mohammada al-Beitara), rodzina znalazła ciało Omara w kałuży krwi i podziurawione kulami. Raja’ey powiedział, że żołnierze najwidoczniej użyli podczas zabójstwa karabinu z tłumikiem, gdyż nie słychać było oddanych strzałów.

“Żołnierze najwyraźniej myśleli, że al-Beitar mieszka na drugim piętrze”, powiedział Raja’ey. „Najwidoczniej dlatego otworzyli ogień w momencie, kiedy wtargnęli do pokoju; nie pofatygowali się, żeby sprawdzić jego tożsamość”.

Izraelska armia najechała Hebron, by ponownie aresztować sześciu członków Hamasu, których Władze Palestyńskie zwolniły w czwartek wieczorem po interwencji emira Kataru. Władze Palestyńskie aresztowały ich zeszłego września podczas kampanii aresztowań działaczy Hamasu po strzelaninie z samochodu do izraelskich kolonistów na tym obszarze i uwięziły w palestyńskim ośrodku zatrzymań w Hebronie. Są jednymi z setek członków Hamasu więzionych przez Siły Bezpieczeństwa Mahmouda Abbasa.

Podczas ataku izraelskie siły porwały pięciu członków Hamasu.

Rzeczniczka izraelskiej armii wyraziła “ubolewanie” z powodu zabicia przez pomyłkę niewinnego cywila nie zaangażowanego w żadną “działalność terrorystyczną”.

IMEMC, Al Manar

Źródło: Wolna Palestyna, 7 stycznia 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek