Łukaszenka: plany przewrotu powstały w Niemczech i Polsce


Lukaszenka-foto-interPrezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w czwartek, że programy obalenia ustroju konstytucyjnego na Białorusi pisano w Niemczech i Polsce, a wykonawcami mieli być „miejscowi odszczepieńcy”. Zapowiedział surową reakcję na wprowadzenie sankcji wobec Mińska.

„Na pewno zwróciliście uwagę, jak zażarcie atakują Białoruś Niemcy i Polacy. Wszystko jest bardzo proste” – mówił Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA. „Jestem zmuszony powiedzieć dzisiaj o tym, że wszystkie programy i ogromna część pieniędzy szły z Niemiec i Polski, czy przez Niemcy i Polskę. Tam też pisane były programy obalenia ustroju konstytucyjnego. To nie wymysł specsłużb. To zeznania tych, którzy to organizowali” – oznajmił.

Na posiedzeniu poświęconym sprawom polityki wewnętrznej prezydent oznajmił, że nikt z osób, które orientują się w wydarzeniach 19 grudnia zeszłego roku „nie ma wątpliwości”, że przeciwko Białorusi „był organizowany spisek”. Jak dodał, „sponsorowały go zagraniczne specsłużby, a rolę wykonawców przeznaczono miejscowym odszczepieńcom i żulikom od polityki”.

Nawiązał także do zapowiadanych przez UE sankcji wobec Białorusi za stłumienie powyborczej manifestacji 19 grudnia i aresztowania, które po niej nastąpiły. „W przypadku, jeśli ktokolwiek spróbuje wprowadzić przeciwko krajowi sankcje ekonomiczne czy inne, powinniśmy bezzwłocznie zareagować, przygotować kroki w odpowiedzi, aż do najsurowszych. Nie mamy zamiaru się naginać do nikogo i nikt nie ma prawa nas naciskać. I to dotyczy absolutnie wszystkich, kto spróbuje uciskać i blokować kraj – czy będzie to oddzielna grupa krajów czy cała Unia Europejska” – mówił Łukaszenka.

Wspomniał też o osobach aresztowanych po 19 grudnia, którym postawiono zarzuty w sprawie o masowe zamieszki. Wśród przebywających w areszcie śledczym KGB są czterej byli kandydaci opozycji na prezydenta, ich współpracownicy, dziennikarze. Unia Europejska domaga się uwolnienia tych osób.

„Los tych, o których tak zawzięcie walczą w Unii Europejskiej, jest wyłącznie w ich rękach” – oznajmił. „Struktury siłowe czy prezydent nie mają z tym nic wspólnego. Chcą być w areszcie śledczym – niech będą, chcą być ze swoimi rodzinami – to też od nich zależy. (…) „Nie tylko organy śledcze, ale i cały kraj ma wiele pytań i czeka na ich odpowiedzi. Bez perspektyw jest siedzenie w areszcie śledczym jak mysz pod miotłą i myślenie, że jutro Amerykanie czy Europejczycy przyjdą i ich uwolnią” – dodał Łukaszenka.

Zażądał też od Ministerstwa Spraw Zagranicznych „konkretnych propozycji przeciwdziałania antybiałoruskiej kampanii za granicą”. „Musimy wypracować kompleks działań, które nie pozwolą uczynić z naszego kraju pionka w cudzej grze i uderzyć w naszą gospodarkę, bezpieczeństwo i suwerenność” – mówił prezydent.

Zauważył również, że „nie można chować głowy w piasek i uciekać od dyskutowania od problemach”. Ocenił, że „sytuacja wymaga decyzji uważnych, twardych i rozważnych”.

19 grudnia, w wieczór po zakończeniu wyborów prezydenckich, odbyła się w stolicy Białorusi masowa demonstracja opozycji, rozpędzona przez siły bezpieczeństwa. Aresztowano ponad 600 osób, a 32 osobom postawiono zarzuty organizacji masowych zamieszek i udziału w nich. Grozi za to do 15 lat pozbawienia wolności.

PAP

Za: Kurier Wileński

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek