Czesław Dżwigaj wygrał konkurs na projekt pomnika Ryszarda Kuklińskiego


RyszardKuklinskiKonkurs na monument płk. Ryszarda Kuklińskiego wygrał prof. Czesław Dźwigaj z krakowkiej Akademii Sztuk Pięknych; współautorem projektu jest Krzysztof Lenartowicz. Zwycięzcy otrzymają za wygranie konkursu 15 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji o realizacji pomnika.

Pomink stanie w południowej części placu im. Jana Nowaka Jeziorańskiego nieopodal dworca kolejowego w Krakowie.

W skład jury wchodzili przedstawiciele urzędu miasta, ZIKiT-u, SARP-u oraz radni. Decyzję w sprawie wzniesienia pomnika płk, Kyklińskiego podjęła rada miasta Krakowa, a jego lokalizację ustalono w wyniku konsultacji społecznych.

Mimo rozstrzygnięcia konkursu nadal wśród samych sędziów są kontrowersje co do wyboru, którego dokonano stosunkiem głosów 9 : 8.

Konieczne jest jeszcze uzyskanie zgody Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz głównego architekta miasta – Andrzeja Wyrzykowskiego, który już zgłosił zastrzeżenia do projektu jako przewodniczący jury.

Według Henryka Pacha, prezesa Stowarzyszenia im. Pułkownika Ryszarda Kuklińskiego od początku projekt przypadł do gustu wielu członkom organizacji, która jest fundatorem i inicjatorem pomnika.

Takie zachowanie przewodniczącego komisji, który nie może pogodzić się z tym, że większość nie była po jego stronie to kolejny przykład specyficznej PRL-owskiej demokracji. Skoro przegłosowano i przyjęto, a temu czy tamtemu się nie podoba to zamiast zająć się już czymś innym będą blokować realizację budowy. Kolejne pieniactwo i przykład samowoli władz administracyjnych nad Wisłą.

Wg – 2011-01-21

Na podstawie: rp.pl & Krakow.gazeta.pl

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek