Rosja grozi NATO bronią jądrową


rakiety-def-foto-wikiWładze rosyjskie, pod groźbą rozmieszczenia ofensywnej broni jądrowej, zażądały jednoznacznej odpowiedzi od NATO w sprawie roli, jaką odegrać miałaby Rosja w tworzeniu europejskiej części tarczy antyrakietowej.

Pomimo trudnej sytuacji w Rosji, spowodowanej zamachem bombowym na podmoskiewskim lotnisku Domodiedowo, prezydent Federacji Rosyjskiej miał wczoraj czas zając się także problemami międzynarodowymi i zabrał głos w sprawie rosyjsko-natowskich negocjacji dotyczących europejskiej części tarczy antyrakietowej.

"Albo zgodzimy się z NATO na pewne zasady, albo będziemy zmuszeni podjąć serię przykrych decyzji dotyczących rozmieszczenia ofensywnej nuklearnej grupy rakietowej" – oświadczył Dmitrij Miedwiediew, odnosząc się do kwestii włączenia Rosji w struktury europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i wczesnego ostrzegania. Rosyjski prezydent spotkał się wczoraj z ambasadorem Rosji przy NATO Dmitrijem Rogozinem, z którym omawiał rosyjską współpracę z Paktem Północnoatlantyckim.

Mówiąc o problemach na linii NATO-Rosja dotyczących europejskiej tarczy antyrakietowej, Miedwiediew powiedział też, że nie jest to "sprawa do żartów". Zaznaczył także, że w wypadku braku porozumienia "obie strony znajdą adekwatną odpowiedź na zaistniały problem".

Prezydent Miedwiediew przyznał, że oczekuje od przedstawicieli Paktu "bezpośredniej i jednoznacznej odpowiedzi", która jasno określiłaby stanowisko NATO w sprawie rosyjskich aspiracji.

Rosyjska tarcza w budowie

W zeszłym miesiącu informowaliśmy na W24 o planach Moskwy dotyczących budowy własnej tarczy antyrakietowej.
Najwyraźniej rosyjskie władze wcześnie przewidziały fiasko negocjacji z NATO i w sprawie rosyjskiego projektu zapadły już pierwsze decyzje. Choć nie podano na razie żadnych danych technicznych, rozpoczęcie budowy tarczy zapowiedziano na przyszły rok.

Już w trakcie zeszłorocznego szczytu Rosja-NATO w Lizbonie, prezydent Miedwiediew przedstawił przywódcom państw Paktu Północnoatlantyckiego wstępny projekt modernizacji rosyjskiego systemu obrony powietrznej. Według źródeł, na które powołał się dziennik "Kommiersant", rosyjska tarcza obejmie swoim zasięgiem cały europejski kontynent.

Tomasz Osuch
25 stycznia 2011

Źródło: WIADOMOSCI24.pl

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek