EURO 2012–Bilety od 1 marca


euro2011-logo-foto-intZapisy na bilety na Euro 2012 mają rozpocząć się w 1 marca 2011 roku  Zanim to się stanie, 1 marca 2011 Uefa ogłosi ceny, etapy przedsprzedaży i rezerwacji biletów oraz określi czas ich wdrażania. Bilety na Euro 2012 Mistrzostwa Europy w piłce nożnej będą sprzedawane prawie wyłącznie za pośrednictwem internetu.

Spora liczba biletów zostanie zarezerwowana dla VIP’ów oraz członków związków piłkarskich. W Polsce, pierwsze bilety na Euro 2012 dla VIP’ów zaczęto sprzedawać we Wrocławiu. Na jednym z charytatywnych balów osiągnęły one rekordową cenę 80 tys. zł.

Będąc już przy cenach, to bilety na Euro 2012 mają być trochę tańsze od biletów na Euro 2008. Bilety na mecze pierwszej fazy grupowej Euro 2008 zaczynały się od 40 euro. Jednakże odbiegające od zachodniej Europy średnie zarobki na Ukrainie czy w Polsce mogą mieć wpływ na obniżenie cen biletów w stosunku do poprzednich mistrzostw.

Wiadomo, że bilety trafią zaledwie do ułamka kibiców. Nie mniej niż 1,4 mln biletów zostanie sprzedanych na 31 spotkań, wliczając w to mecz otwarcia w Warszawie, 8 czerwca i finał w Kijowie, 1 lipca.

Tym razem Polacy są i tak w uprzywilejowanej sytuacji. Obserwując poprzednie mistrzostwa Euro 2008 w Austrii i Szwajcarii czy Mistrzostwa Świata 2006 w Niemczech bilety w największej liczbie rozparcelowano dla gospodarzy mistrzostw.

Każdy zainteresowany, za wyjątkiem osób karanych zakazem wstępu na stadiony będzie mógł wypełnić wniosek za pośrednictwem oficjalnej strony Uefa
Nie znane są jeszcze szczegółowe zasady zamawiania biletów ale wzorując się na ostatnich Mistrzostwach Europy czy Mistrzostwach Świata w piłce nożnej obowiązywały dwie formy.
Pierwsza potocznie zwana „kto pierwszy ten lepszy” polega na bezpośredniej przedsprzedaży. Wiele osób ma zastrzeżenia do tego rodzaju systemu ze względu na zawieszanie się strony internetowej co w rzeczywistości prowadzi do braku dostępu do formularza.
Drugi system zwany „Fair play” polega na rozlosowywaniu spośród wniosków na bilety. Wtedy wystarczy określić ramy czasowe, w których chętni mają złożyć wnioski a następnie przeprowadzić losowanie.
Wiadomo już, że pierwszy etap ma się odbyć w marcu 2011 roku. Eliminacje do Euro 2012 będą dopiero w początkowej fazie, kiedy to jeszcze nikt, poza gospodarzami Polską i Ukrainą nie będzie pewien awansu do turnieju.
W tym etapie będzie można rezerwować całe karnety na mecze wybranej drużyny. Ponadto będzie również możliwość rezerwacji biletów na ćwierćfinały, półfinały oraz sam finał. Ciekawostką jest, iż niektóre serwisy zajmujące się sprzedażą biletów mają już w swojej ofercie bilety na finał Euro 2012 w Kijowie. Cena jednego biletu wynosi około 1700 Euro.

Wszystkich, którzy chcą być na bieżąco jeśli chodzi o bilety na Euro 2012 zapraszamy do rejestracji na www.eurocup.org.

Za: EUROCUP.org – EURO 2012 FANS ZONE

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek