Będą lustrować do 2019


Emblema_Stasi_GDRDotychczas lustracji poddano w Niemczech 1,7 mln pracowników służby cywilnej. W zeszłym roku złożono 90 tysięcy wniosków o wgląd do akt Stasi.

Niemiecki rząd opowiedział się w środę za wydłużeniem do końca 2019 roku lustracji wyższych rangą pracowników państwowych pod kątem współpracy z komunistyczną służbą bezpieczeństwa w dawnej NRD. Rozszerzony ma też zostać krąg osób poddawanych lustracji.

Z końcem 2011 roku upływa termin lustracji przewidziany w obecnie obowiązującej ustawie. Zgodnie z tymi przepisami sprawdzane są osoby na najwyższych stanowiskach w służbie cywilnej, gdy zachodzi podejrzenie, że mogły współpracować z enerdowskim Ministerstwem Bezpieczeństwa Państwa (Stasi) .

Jak poinformował minister kultury i mediów Bernd Neumann, rządowa propozycja nowelizacji przewiduje, że lustracji będą mogli podlegać pracownicy służby cywilnej na kierowniczych stanowiskach, a także członkowie rządu, posłowie i kandydaci na wybieralne urzędy. Nowa ustawa ma też poprawić dostęp do archiwum akt Stasi dla naukowców.

Rzecznik Urzędu Pełnomocnika ds. Akt Stasi Andreas Schulze powiedział regionalnej gazecie "Mitteldeutsche Zeitung", że w związku z planowaną nowelizacją przepisów urząd spodziewa się wzrostu liczby przeprowadzanych lustracji.

Według gazety pod kątem współpracy ze Stasi będzie można sprawdzać nie tylko osoby zajmujące kierownicze stanowiska w urzędach państwowych, ale też pracowników przedsiębiorstw, które co najmniej w 50 procentach są w rękach państwowych albo komunalnych, np. niemieckiej kolei Deutsche Bahn.

Dotychczas lustracji poddano w Niemczech 1,7 mln pracowników służby cywilnej. Według Neumanna w zeszłym roku złożono 90 tysięcy wniosków o wgląd do akt Stasi. To dowód, że 20 lat po zjednoczeniu Niemiec zainteresowanie tą tematyką nie słabnie – ocenił niemiecki minister.

PAP
(p.d)

Źródło: polskieradio.pl, 9 lutego 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek