Euro 2012: Geje chcą osobnych sektorów / Tęczowych trybun nie będzie


Przedstawiciele pierwszego, gejowskiego fanklubu polskiej reprezentacji piłkarskiej domagają się oddzielnych trybun dla homoseksualistów podczas zbliżającego się wielkimi krokami turnieju Euro 2012. Są już pierwsze reakcje. Gdańsk odmówił. Nic nie wskazuje na to, aby takie trybuny miały powstać w jakimkolwiek innym mieście.

Na stronie „Tęczowej Trybuny 2012” czytamy: "Jako pierwszy w Polsce gejowski fan-club polskiej reprezentacji narodowej piłki nożnej domagamy się od wszystkich organizatorów Euro 2012 stworzenia bezpiecznego sektora dla członków naszego fan-clubu". Inicjatorzy akcji uważają, że obecna sytuacja na piłkarskich stadionach zagraża bezpieczeństwu homoseksualistów.

"Na polskich stadionach tak jak na polskich ulicach każda odmienność budzi agresję. Nie walczymy tylko w swojej sprawie. Chcemy, żeby na polskim stadionie każdy bez względu na wygląd, płeć czy orientację seksualną mógł czuć się bezpiecznie. Jak na razie bez podziału na sektory nie jest to możliwe" – czytamy w oświadczeniu. "Podobne inicjatywy w krajach Europy Zachodniej znalazły pozytywny oddźwięk wśród działaczy odpowiedzialnych za organizację imprez piłkarskich" – dodają.

Na apel o "tęczową trybunę" odpowiedział już Gdańsk. "Nie sądzę by wprowadzenie takich sektorów przyczyniło się do zwiększenia Waszego bezpieczeństwa. Obawiam się, że może być wręcz przeciwnie. Ma ono bowiem wszelkie znamiona naznaczenia. Jest jak wskazanie palcem" – podkreślał rzecznik prezydenta miasta, Antoni Pawlak.

"Tęczowa Trybuna 2012" zaapelowała także do polskich klubów piłkarskich. Oficjalnie wiadomo, że odmówiły już władze ŁKS-u Łódź.

Nie wiadomo kto stoi za "Tęczową Trybuna 2012”, bo na stronie akcji nazwisk pomysłodawców nie podano. Przedstawiciele miast, w którym odbędzie się turniej finałowy mają z tą grupą kontakt wyłącznie mailowy.

Źródło: tvn24.pl, poznan.naszemiasto.pl

Za: Gazeta Polska, 22 lutego 2011

Euro 2012 – Tęczowych trybun nie będzie

kibice-geje-domagaja-sie-teczowych-trybun-foto-interHomoseksualni pasjonaci piłki nożnej usiłują walczyć o swoje bezpieczeństwo na stadionach podczas Euro 2012. W tym celu domagają się utworzenia tęczowych trybun przeznaczonych specjalnie dla gejów. Nic nie wskazuje, aby takowe miały powstać w Poznaniu czy w jakimkolwiek innym mieście-gospodarzu Euro 2012.

– Jesteśmy grupą normalnych facetów dla których football i kibicowanie jest największą życiową pasją. Niestety często podczas wypraw na mecze naszych ukochanych klubów (jesteśmy z całej Polski) spotykały nas nieprzyjemności, szykany i akty agresji ze strony "prawdziwych" kibiców – piszą o sobie kibice tworzący inicjatywę „Tęczowa Trybuna 2012”. Domagają się oni, na wzór niektórych stadionów z Europy Zachodniej, trybun przeznaczonych dla osób homoseksualnych.

Podkreślają, że nie mają na myśli budowanie getta, ale zapewnienie im bezpieczeństwa. Potrzebę utworzenia „tęczowych trybun” na polskich stadionach dyktuje ich zdaniem polska homofobia, która może być niebezpieczna dla kibiców-gejów z zagranicy.

List w tej sprawie członkowie stowarzyszenia wysłali do władz miast, w których odbędą się mecze Euro 2012. Co na to włodarze? Oficjalnej odpowiedzi doczekali się dopiero od rzecznika prezydenta Gdańska. Na tamtejszym stadionie specjalne sektory przewidziane są jedynie dla osób niepełnosprawnych. Czy w Poznaniu będzie podobnie? Prawdopodobnie tak.

O podziale na sektory i dystrybucji biletów decyduje UEFA. Zgodnie z filozofią organizacji, podstawą jest szacunek dla każdego, bez względu na poglądy czy właśnie orientację seksualną. Stadiony powinny być więc otwarte dla każdego, a kibicowanie integrować wszystkich kibiców: rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, pochodzące z różnych grup społecznych. Znoszenie barier architektonicznych na stadionach ma umożliwić kibicowanie ludziom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, niewidzącym i niesłyszącym.

Osoby homoseksualne, mimo zapewnień o tolerancji i szacunku na stadionach podczas rozgrywek Euro 2012, obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Ale jak niektórzy wskazują, utworzenie „tęczowych trybun” oznaczałoby wręcz wskazywanie palcem na gejów. A czy to zwiększyłoby ich poczucie bezpieczeństwa?

Powodzenie inicjatywy „Tęczowa Trybuna 2012” stoi pod wielkim znakiem zapytania. Jej twórcy pytają, jakie kroki można podjąć, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Odpowiedzi – brak.

Za: NaszeMiasto.pl, 21 lutego 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek