Dziwna i tajemnicza wizyta w Izraelu / Tusk: bezpieczeństwo Izraela jest ważne dla Polski / Negowanie Holokaustu jest absolutnie niedopuszczalne–uznali Tusk I Netanjahu


 Michael-Szudrich-Donald-Tusk-Shmuel-Rabinowitz-Sciana-Placzu-Jerozolima-2008Wyjątkowa cisza medialna i na forach internetowych towarzyszy nagłej i tajemniczej wizycie polskiego rządu z premierem na czele, w kilkudziesięcioosobowym składzie, która aktualnie ma miejsce w Izraelu.

Wizyta podobno opłacona całkowicie przez stronę izraelską, co jest jeszcze bardziej ciekawe?
Rozumiemy sens takich wycieczek fundowanych przez korporacje farmaceutyczne lekarzom, którzy sprzedają w dużych ilościach drogie leki tych przedstawicielstw (w końcu koszty i zyski muszą się jakoś bilansować) , ale co takiego ma na celu fundator obecnego wyjazdu, czyli rząd Izraela i co Tusk z ekipą ma mu do zaoferowania?

Ze skąpych przekazów możemy dowiedzieć się że:
Głównym tematem spotkania będzie bezpieczeństwo, oraz współpraca wojskowa. Nie zabraknie także tematów związanych ze współpracą gospodarczą – związaną z surowcami energetycznymi, kulturalną, edukacyjną i zdrowotną.
Ministrowie z Polski i Izraela mają podpisać kilka porozumień o współpracy dwustronnej, m.in. w zakresie szkoleń i obsługi myśliwców F-16, wymiany młodzieży, czy w dziedzinie ochrony zdrowia i medycyny na lata 2010-2015.

Premier Donald Tusk oraz ministrowie: obrony Bogdan Klich, zdrowia Ewa Kopacz, edukacji  Katarzyna Hall, spraw zagranicznych Radosław Sikorski uczestniczą w Jerozolimie w I sesji dialogu międzyrządowego Polska-Izrael.
Podczas sesji plenarnej pod przewodnictwem premierów Donalda Tuska i Benjamina Netanjahu delegacje będą rozmawiały o współpracy między obu krajami w zakresie kultury, edukacji, ochrony zdrowia i wojskowości. Inny temat to współpraca gospodarcza, w tym w szczególności, w dziedzinie surowców energetycznych.

Wczoraj premier Donald Tusk rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu między innymi o sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście wydarzeń w Tunezji, Egipcie i Libii.
http://tvp.info/informacje/swiat/polskaizrael-wspolne-posiedzenie-rzadow/4025751

Kilka pytań, które się nasuwają.
F16, to przypadkiem nie amerykańskie myśliwce, które posiadamy już od kilku lat, jeśli tak, to kto kogo ma szkolić?

Co do służby zdrowia, to czyżby Izrael chciał przejąć nasze wzorce, bo u nas głównym mankamentem jest brak kasy, a tej chyba raczej nie możemy się spodziewać?

Tusk chyba nie jest najwłaściwszą osobą, aby Netanjahu rozmawiał z nim o sytuacji związanej z ostatnimi wydarzeniami w Afryce północnej, bo zdaje się, że ostatnio już nie bardzo orientuje się, co słychać w kraju nad Wisłą?

Co więc się dzieje?
Albo następuje zwrot w kierunku stwierdzenia Wałęsy przed lobby żydowskim w USA sprzed kilku lat, że trzeba robić geszefty na "głupich polaczkach", albo sprawa związana jest ze zobowiązaniami, jakie Tusk złożył na początku kadencji, w sprawie rekompensat dla środowisk żydowskich.

Być może to podróż dziękczynna, a ogromna dziura budżetowa jest tylko dowodem, że przynajmniej w tej sprawie premier słowa dotrzymał.

Obecność Minister Edukacji Katarzyny Hall i zapowiedź współpracy w tej dziedzinie może sugerować, że w sposób metodyczny będzie pogłębiana w Polakach miłość do narodu żydowskiego, co jest ważne zwłaszcza w świetle ostatnich pouczeń udzielonych nam przez "historyka" Jana Grossa.

Tak, czy siak dziwna jest ta wizyta, a jeszcze dziwniejsza towarzysząca jej cisza.
Mowa o pierwszej sesji wizyty może sugerować, że ciąg dalszy nastąpi.

Internaut

Za: Salon24, Polityczny gwiezdny pyl, 24.02.2011

Tusk: bezpieczeństwo Izraela jest ważne dla Polski

Nawoływanie do zniszczenia państwa Izrael i negowanie Holokaustu jest absolutnie niedopuszczalne – uznali we wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i Izraela, Donald Tusk i Benjamin Netanjahu.

Oświadczenie premierów, wydane w Jerozolimie po zakończeniu wspólnych międzyrządowych konsultacji z udziałem ministrów różnych resortów stwierdza, że oba kraje udzielają sobie jednoznacznego, obopólnego poparcia. Za celowe uznają też wzmacnianie i tak już ścisłych relacji między dwoma krajami oraz społeczeństwami.

Rządy Polski i Izraela – napisano w oświadczeniu – będą też wspierać i pogłębiać dialog oraz współpracę m.in. w kwestiach strategicznych, gospodarce, przemyśle zbrojeniowym i sferze badawczo-rozwojowej, w tym także w branży kosmicznej.

Premierzy Polski i Izraela rozmawiali w Jerozolimie m.in. o współpracy obu krajów w dziedzinie obronności i służb specjalnych. – To, że znaleźliśmy wspólny język w tak ważnych dziedzinach jak obronność i współpraca służb, ma swoją szczególną wagę w świecie, gdzie potęgują się rozmaite zagrożenia – ocenił polski premier. Według Tuska, relacje między Polską a Izraelem zostały przeniesione "na najwyższy praktyczny poziom współpracy, jakim są systematyczne konsultacje międzyrządowe". – Nasze rozmowy są nie tylko na najwyższym możliwym poziomie i angażują nie tylko premierów, ale całe rządy. Są rozmowami bez hipokryzji, nasyconymi wieloma konkretami, także w tych najtrudniejszych dziedzinach współpracy – dodał szef polskiego rządu.

Tusk podkreślił również, że Izrael ma prawo oczekiwać od opinii międzynarodowej, w tym od UE, pełnego wsparcia tam, gdzie gwarantuje stabilność, bezpieczeństwo i pokój w regionie. – Na naszą pomoc i współpracę w tej kwestii drodzy przyjaciele możecie liczyć, także w ramach naszych obowiązków i zadań w Unii. Ten komunikat przywiozłem tutaj do Izraela z pełnym przeświadczeniem, że realizacja tej zapowiedzi leży w interesie wszystkich ludzi – powiedział premier. Zdaniem szefa polskiego rządu, dla Izraela, Bliskiego Wschodu, a także dla Europy bardzo ważne jest bezpieczeństwo państwa Izrael i stabilność w regionie. – Nie można w żadnym wypadku pomijać, redukować, wykluczać tej kwestii w rozmowach międzynarodowych, bilateralnych, także w Unii Europejskiej za naszej prezydencji, bo byłoby nieuczciwe, nieskuteczne, zupełnie bezzasadne – podkreślił Tusk.

Premier oświadczył, że wraz z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu mają identyczny pogląd na to, jak dbać o polityczną i historyczną reputację Polski i Izraela. Tusk wyraził też słowa uznania dla Izraela za współuczestnictwo "w utrzymaniu na trwałe tragicznych pamiątek Holokaustu w Polsce". Mówiąc o wymianie młodzieży, premier podkreślił, że "potrafimy coraz częściej naszych młodych gościć w Polsce, gościć w Izraelu po to, aby rozmawiać już nie tylko o przeszłości – chociaż o tym trzeba rozmawiać – ale także o przyszłości".

PAP, arb

Za: Wprost24, 24 lutego 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek