Świat: Plaga morderstw kapłanów / Egipt: Wojsko strzela do chrześcijan!


25.02.2011 Świat: Plaga morderstw kapłanów

W ciągu ostatnich 10 dni, w kilku miejscach na świecie zginęło 5 kapłanów.

14 lutego, w Indiach zamordowano 54-letniego ks. Amalana na terenie ośrodka parafialnego w Santhinagarze (stan Tamil Nadu). Motyw: napad rabunkowy.

18 lutego w Tunezji zamordowano 33-letniego polskiego salezjanina, ks. Marka Rybińskiego przebywającego na misji w Tunisie. Jego pogrzeb, odbędzie się 2 marca w Warszawie. Prezydent Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie ks. Rybińskiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej.

19 lutego w Brazylii zamordowany został 56-letni kapłan katolicki. Ks. Romeu Drago (administrator parafii pod wezwaniem Matki Boskiej z Góry Karmel w mieście Montes Claros). Spalone ciało zamordowanego księdza zostało znalezione 20 lutego w odległości 25 kilometrów od Montes Claros na poboczu drogi prowadzącej do Francisco Sá. Motyw: według policji ksiądz padł ofiarą napadu rabunkowego.

23 lutego w Meksyku zamordowano katolickiego kapłana, 42-letniego ks. Santosa Sánchez Hernándeza będącego proboszczem w Mecapalapa w stanie Puebla. Jego ciało z licznymi ranami zadanymi ostrym narzędziem znaleziono wczoraj rano w łazience na plebanii. Trwa dochodzenie w sprawie zbrodni.

23 lutego w Asjut (Egipt) zamordowano ks. Daouda Boutrosa, koptyjskiego kapłana. Egipska policja twierdzi, że motywem jest napad rabunkowy. Jednak sąsiedzi kapłana zeznają, że widzieli grupę zamaskowanych ludzi wychodzących z jego mieszkania i krzyczących „Allach jest wielki". Ponadto sam fakt poderżnięcia gardła zdaje się wskazywać na mord na tle religijnym. Ksiądz od dawna otrzymywał pogróżki. (RV/PKWP)

Za: PKWP.org – 25 lutego 2011

24.02.2011 Egipt: Wojsko strzela do chrześcijan!

cairo-egyptian-protest-photo2011020902-interWojsko egipskie, które jak dotąd cieszyło się zaufaniem narodu egipskiego i jak dotąd ani razu nie strzelało do cywilów, szturmowało klasztor asyryjski p.w. biskupa Bishoya na pustyni Wadi an-Natrun, położonym pomiędzy Aleksandrią, a Kairem.

Po zamieszkach w ostatnim czasie w Egipcie władze klasztoru poprosiły organy bezpieczeństwa o ochranianie terenu klasztoru, który często był atakowany przez beduinów. W odpowiedzi na ich prośbę policja zaleciła im, by „chronili się sami”. Zakonnicy przy pomocy młodych pracowników rozpoczęli budowę muru wokół terenu klasztoru. Natychmiast wojsko egipskie wysłało na to miejsce pięć czołgów do zniszczenia powstałego muru, gdzie strzelali z broni palnej i pocisków przeciwpancernych. Wśród rannych są cztery osoby postrzelone przez wojsko.

Najwyższa rada wojskowa natychmiast wydała oświadczenie nr 13, zapewniając w nim, iż nie szturmowano klasztoru i nie atakowano cywilów, lecz chciano zabezpieczyć nielegalnie zbudowany mur.

Według prawa egipskiego, sprawami nielegalnej budowy obiektu zajmuje się sąd, który może nałożyć za to, jedynie, karę mandatu. W tej sytuacji niektórzy koptowie mówią o tym, iż ta próba pokazywania sił rozpoczęła się, w momencie, gdy debatuje się nad drugim punktem konstytucji, który mówi o tym, iż źródłem prawa w Egipcie jest prawo szariatu traktujące nie-muzułmanów jako ludzi drugiej kategorii. Również obiekty kultu religijnego nie-muzułmańskie są traktowane jako obelga.

Dzisiaj (24.02.2011), na drugi dzień po „bitwie pod klasztorem”, jesteśmy świadkami kolejnego podboju Egiptu przez wojska islamskie. Koptowie przygotowują się na najgorsze.

Czy nasze sumienie na to pozwoli?

Autor:  Ashraf Benyamin

Za: PKWP.org – 24 lutego 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek