Wizyta ministra obrony Anatolija Sierdukowa na rosyjskim Dalekim Wschodzie


wyspy kurylskie foto wikiPodczas swojej wizyty minister zapowiedział podjęcie konkretnych działań w celu obrony Dalekiego Wschodu, w tym Wysp Kurylskich, przed agresją zewnętrzną.

Sierdukow podkreślił, że jego pobyt na Dalekim Wschodzie związany jest z koniecznością integracji działań poszczególnych dywizji oraz baterii artyleryjskich, rozmieszczonych w okolicach Władywostoku, na Sachalinie i Kamczatce, w celu zapewnienia skutecznej obrony rosyjskiemu terytorium. Minister zapowiedział reformę rosyjskich sił zbrojnych na Dalekim Wschodzie. „Być może zmniejszą się one o niewielką liczbę osób, ale w rzeczywistości będą silniejsze, gdyż wyposażone w najnowocześniejsze systemy komunikacji, walki elektronicznej oraz radary” – stwierdził Sierdukow.

Zapowiedział też, że nowe zgrupowanie wojsk rosyjskich powstanie na Wyspach Kurylskich. Wybrano już wyspy, na których będą stacjonować Rosjanie – są to Kunaszyr i największa z całego archipelagu – Etorofu (Iturup). Na wyspach zainstalowane zostaną baterie artylerii.

Sierdukow zapewnił, że pierwszy ze strategicznych okrętów podwodnych o napędzie atomowym klasy „Borej” – „Jurij Dołgoruki” zostanie skierowany do służby we Flocie Oceanu Spokojnego. Okręt czeka na wyposażenie w nowoczesne rakiety balistyczne typu „Buława”, które są ciągle testowane. Jak zapowiedziano niedawno, próby z rakietami zakończą się w 2011 r. Tak więc, „Jurij Dołgoruki” będzie mógł rozpocząć swoją działalność na wodach Oceanu Spokojnego już w 2012 r.

(BC)

Źródła: rian.ru, rian.ru

Za: PORTAL ARCANA, 26 lutego 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek