Iran uważa, że oficjalne logo Olimpiady w Londynie zawiera ukryte słowo “Zion”. Rozważa bojkot igrzysk


London_Olympics_2012_logo_foto_interSekretarz Generalny irańskiego Komitetu Olimpijskiego oświadczył, że Iran wysłał oficjalne pismo do Jacques Rogge, prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w którym wskazuje, że logo olimpiady w Londynie w 2012 roku zawiera zakamuflowane słowo “Zion” (po polsku “Syjon”).

Bahram Afsharzadeh, sekretarz irańskiego Komitetu Olimpijskiego oświadczył, że Komitet jest przeciwny takiemu, jak to nazwał “rasistowskiemu logo”, i że Iran rozważa możliwość nawet bojkotu igrzysk olimpijskich.

Organizatorzy olimpiady w Londynie odpowiadają, że logo zostało zaprojektowane w roku 2007 roku i wyrażają “zdziwienie, że właśnie teraz wysuwane są zażalenia”. Organizatorzy nie mogą jednak zaprzeczyć temu, że liczni obserwatorzy zauważyli to ukryte słowo zaraz po oficjalnym zaprezentowaniu logo.

Słowo “Syjon” oznacza biblijne określenie Izraela jako narodu wybranego. Od niego pochodzi też słowo “syjonizm” będący doktryną ideologiczno-polityczną żydowskiego nacjonalizmu, wcielanego w życie przez szowinistyczne i rasistowskie państwo Izrael.

Opracowanie: Bibula Information Service (B.I.S.) – www.bibula.com – na podstawie Associated Press

Za: BIBULA pismo niezalezne, 28 lutego 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek