Irena Kwiatkowska, wybitna polska aktorka zmarła w wieku 98 lat.


Irena-Kwiatkowska-foto-interIrena Kwiatkowska Stworzyła niezapomniane kreacje w ponad stu spektaklach teatralnych i kabaretowych oraz 20. filmach kinowych i telewizyjnych.

Dla niej Konstanty Ildefons Gałczyński napisał rolę Hermenegildy Kociubińskiej w Teatrzyku "Zielona Gęś". Trzy lata temu w plebiscycie "Złote Kaczki"

Irena Kwiatkowska otrzymała tytuł "Aktorki komediowej stulecia". W ankiecie "Polityki" na najważniejszych aktorów polskich 20. wieku, zajęła 5. miejsce. Ogromną popularność przyniosły aktorce występy w kabarecie "Dudek" i telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów".

Widzowie szczególnie lubili ją w surrealistycznych skeczach i monologach, a także w interpretacjach piosenek. Jej najsłynniejsze role filmowe to: Kobieta Pracująca, która "żadnej pracy się nie boi" w Czterdziestolatku" oraz matka Pawła w serialu "Wojna domowa".

Irena Kwiatkowska przez blisko 65 lat współpracowała z Polskim Radiem. Była spikerką, czytała najmłodszym słuchaczom wiersze Jana Brzechwy oraz kolejne odcinki "Przygód Plastusia" i "Misia", występowała w "Podwieczorku przy mikrofonie". Za rolę Plastusia dostała Złoty Mikrofon. Była też laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia "Wielki splendor" oraz Diamentowego Mikrofonu.

Artystka występowała na deskach teatrów w Warszawie, Katowicach, Poznaniu i Krakowie. Przez 20 lat grała dla widzów Teatru Nowego w stolicy. Irena Kwiatkowska została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, działalność na rzecz rozwoju kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej.

Urodziła się 17 września 1912 roku w Warszawie. W 1935 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej i w tym samym roku trafiła do słynnego kabaretu "Cyrulik Warszawski". W czasie okupacji niemieckiej brała udział w tajnych przedstawieniach, współpracując z reżyserami Tadeuszem Byrskim i Leonem Schillerem. Była żołnierzem Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji opuściła Warszawę. Od 1948 roku była związana z teatrami stolicy: Klasycznym, Współczesnym, Teatrem Satyryków, Komedią, Syreną, Ludowym i Nowym. Do najciekawszych jej kreacji należą: Dulska w "Jeszcze Dulska", Aurelia w "Wariatce z Chaillot", Chudogęba w "Wieczorze Trzech Króli", Julia Czerwińska w "Domu kobiet" oraz Eugenia w "Tangu". W filmie wystąpiła między innymi w "Czterdziestolatku", "40-latek, 20 lat później" oraz w komediach muzycznych "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy", "Lata dwudzieste… lata trzydzieste…", "Rozmowy kontrolowane". W latach 1953-56 wykładała w warszawskiej PWST. Była laureatką wielu prestiżowych wyróżnienień, między innymi – Prometeusza, nagrody za wybitne osiągnięcia estradowe, Wawrzynu Mistrza Mowy Polskiej i Złotego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Z okazji 50-lecia telewizji otrzymała nagrodę "Gwiazda Telewizji Polskiej". W 1998 roku dzieci przyznały jej Order Uśmiechu.

IAR/mch

Za: PolskieRadio.pl, Wiadomosci, 03.03.2011

Czytaj rowniez: Wirtualna Polska, 3 marca 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek