USA: 63% osób poniżej trzydziestki rozmawia przez telefon w czasie jazdy smochodem


Poses for photo on the parking lot, Feb 3 2010 - internetBadania statystyczne przeprowadzone przez amerykanskie ministerstwo transport i magazyn konsumentów wykazały, że wielu młodocianych kierowców używa telefonu komórkowego w czasie jazdy co bardzo zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

Badania wykazały, że 63% ludzi poniżej trzydziestki używa telefonu komórkowego w czasie jazdy a 30% wysyła tekstowe informacje kierując samochodem. Spośród kierowców powyżej 30 lat z telefonem w ręku jedzie 41%, zaś wysyła teksty 9%.

Szczególnie niebezpieczne jest to, że młodzi kierowcy bez większego doświadczenia w prowadzeniu samochodu decydują się na podjęcie ryzykownej rozmowy telefonicznej w czasie jazdy – stwierdził przedstawiciel Depatrament Transportu USA.

Jak podają dane wymienionego departamentu prawie 5,500 osób w USA zginęło w wypadkach samochodowych w 2009 roku.

W celach uświadamiających zagrożenia jazdy z telefonem w ręku będą poza zakazami rozpowszechniane również specjalne filmy video i spotkania z młodzieżą szkolną na temat bezpiecznej jazdy. W ten sposób z ryzykiem jakim jes używanie w czasie jazdy telefonu komórkowego zakłada się zapoznać około setki tysięcy osób.

Magazyn konsumentów podał ku przestrodze młodych osób zasiadających za kierownicą, że:

Najczęściej śmiertelnym wypadkom ulegają młodzi kierowcy,

Trzy razy częściej w groźnych wypadkach samochodowych uczestniczy młodzież niż inni kierowcy,

Wysyłając teksty telefonem komórkowym zwiększasz ryzyko wypadku 23 razy.

Wg

Za Associated Press, 7 marca 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek