Niemcy: Awantura o krzyż w Saksonii


cross-foto-interPartia SPD chce usunąć krzyż ze ściany parlamentu krajowego Saksonii w Dreźnie. Socjaldemokraci twierdzą, że narusza on neutralność instytucji państwowych. Przeciwni są temu saksońscy chadecy.

To właśnie w sali konferencyjnej CDU wisi drewniany krzyż, który chcą zdjąć socjaldemokraci. Jest to co prawda parlamentarne pomieszczenie chadeków, ale ze względu na jego duże rozmiary odbywają się w nim również posiedzenia innych klubów parlamentarnych i komisji specjalnych.

O zdjęcie drewnianego krzyża z tej sali socjaldemokraci apelowali już kilkakrotnie do przewodniczącego parlamentu w ubiegłym roku. W razie konieczności chcą ten spór rozwiązać przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Tymczasem szef klubu parlamentarnego CDU Steffen Flath wyraził zdumienie żądaniami SPD. W liście otwartym do tej frakcji Flath, że zauważa „postępujące usuwanie chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej”. Miał on nadzieję, że po upadku komunistycznej NRD takie antychrześcijańskie gesty dawno się skończyły.

Przedstawiciel miejscowej diecezji drezdeńsko-miśnieńskiej powiedział Radiu Watykańskiemu, że wkrótce wraz z Kościołami ewangelickimi katolicy zajmą wspólne stanowisko, w którym będą „bronić obecności krzyża i wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej”.

RV / sz, Drezno , 2011-03-12

Zrodlo: eKAI.pl, 2011-03-12

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek