Prof. John Radzilowski: Neostalinowska wersja historii


Tadeusz-Gross-foto-R-Sobkowicz-Nasz-Dziennik-internJan Tomasz Gross jest czołowym przedstawicielem historyków neostalinowskich na uczelniach północnoamerykańskich. Patriotyzm, wiarę katolicką i poświęcenie na rzecz narodu zrównują z kolaboracją z nazistami, a szczególnie z antysemityzmem. Związek Sowiecki to nie morderczy wróg, lecz "bratni wyzwoliciel"

Neostalinowska wersja historii

Niniejszy artykuł ma za zadanie opisać fenomen szkoły polskich studiów historycznych, która powstała na przestrzeni ostatniej dekady w Stanach Zjednoczonych i innych krajach anglojęzycznych. Filozofię tej szkoły można określić mianem neostalinowskiej, chociaż historycy do niej należący nie akceptują tego terminu. Celem niniejszego artykułu jest precyzyjne opisanie cech polskiej historiografii neostalinowskiej w anglojęzycznym świecie akademickim, bez poruszania indywidualnych motywacji i uprzedzeń historyków do niej należących.

(…)

John Radzilowski – profesor historii w University of Alaska Southeast i naukowiec w Instytucie Piasta w Hamtrack, Michigan.

 

Cytowany powyżej tekst jest fragmentem z artykułu prof. Johna Radzilowskiego pt. “Neostalinowska wersja historii

Aby przeczytać cały artykuł publikowany w Naszym Dzienniku z 26-27 marca, Nr 71 (4002) kliknij >>>> tutaj

Wg/2011-03-25

Źródło: Nasz Dziennik, 26-27 marca 2011, Nr 71 (4002)

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek