Wielka Brytania: Piękni Polacy o „twardych głowach”


lufka-foto-1-interPolacy są atrakcyjni fizycznie, potrafią pić dużo wódki i nie stracić fasonu – tak w dużym skrócie wypadliśmy w rankingu dziennika „Guardian”. Dla porównania Hiszpanie są świetnymi kucharzami, a Niemcy – kierowcami.

W badaniu przepytano 5 tys. osób, po tysiąc z każdego kraju – Wielkiej Brytanii, Francji, Polski Hiszpanii i Niemiec. Respondenci mieli zaznaczyć w 10 stopniowej skali to, co sądzą w danym temacie o swoim kraju. Polacy okazali się najbardziej pewni siebie, zaś skromni Brytyjczycy nie wskazali na żadne swoje walory.

Twardogłowi Polacy

Polacy pochwalili się mocnymi głowami – mogą wypić dużo alkoholu i trzymać fason. 61 procent rodaków podkreśliło, że jesteśmy mistrzami w piciu wódki, dla porównania – tylko 14 procent Hiszpanów przyznało, że ich atutem jest spożywanie alkoholu, ale nie mocnego, lecz piwa San Miguel. Brytyjczycy w znacznej większości (85 proc.) wskazali, że raczej nie są amatorami napojów alkoholowych.

Pierogi i barszcz

Francuzi i Hiszpanie wskazali swoje kraje, jako miejsca, gdzie można zjeść najlepiej w całej Europie. Brytyjczycy wychowani kulinarnie na Delii Smith i Jamie Oliwierze nie cenią swojej kuchni – tylko 23 procent Wyspiarzy jest z niej dumna, zaś 77 procent plasuje ją albo pośrodku średniej, albo na szarym końcu. Polacy pokazali, że cenią sobie rodzime tradycje kulinarne. 70 procent wskazało, że kocha takie dania jak pierogi czy barszcz czerwony, a tylko 2 procent Polaków dało tradycyjnej polskiej kuchni najmniej punktów. Dzięki temu znaleźliśmy się na trzecim miejscu w subiektywnym rankingu „Guardiana”, na czwartym uplasowały się Niemcy, zaś na samym końcu – Wielka Brytania.

Mistrzowie kierownicy

Niemcy wysoko wypunktowali swoje umiejętności prowadzenia samochodów – aż 34 procent z nich uważa, że są świetnymi kierowcami. Francuzi z 11-procentowym zadowoleniem zostali uznani za najgorszych kierowców. Co ciekawe, uważają się też za największych gburów za kierownicami. W tej kategorii Polacy wykazali się daleko posuniętą skromnością – tylko 17 procent uważa, że jeździ bardzo dobrze.

Piękny jak Polak

Polacy wykazali się ogromnym optymizmem w jeszcze jednej kategorii – wyglądu. Aż 57 procent rodaków przyznało 8 punktów w 10-punktowej skali w kategorii atrakcyjności obywateli swojego kraju. Najgorzej wypadli Brytyjczycy – tylko 14 procent uważa, że mężczyźni na Wyspach są przystojni, a kobiety piękne.

kk, MojaWyspa.co.uk

Za: Moja wyspa, 28 marca 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek