USA: Prezydent Obama skierowal CIA do Libii.


CIA-Wiki-intern

CIA operuje w Libii. Za zgodą prezydenta

Prezydent Barack Obama podpisał tajną dyrektywę zezwalającą amerykańskim służbom wywiadowczym na pomaganie libijskim rebeliantom – poinformowali w środę przedstawiciele administracji Obamy. Jednocześnie agencja AP donosi że zespoły operacyjne CIA już zostały do Libii wysłane. Zarówno Biały Dom jaki i CIA odmówiły komentarza.

Według agencji Reutera informację o podpisaniu dyrektywy potwierdziły cztery rządowe źródła. Prezydent miał ą wydać na przestrzeni ostatnich dwóch do trzech tygodni.

Podpisanie takiego rozkazu zezwala na tajne operacje CIA ale nie oznacza, że zostaną one podjęte. Jednak agencja AP donosi, że Centralna Agencja Wywiadowcza wysłała już do Libii małe zespoły operacyjne i pomogła m. in. uratować członka załogi amerykańskiego myśliwca.

Nie wiadomo, jaką rolę mają odegrać w Libii agenci CIA. Zdaniem ekspertów agencja wysłała swych ludzi, by nawiązać kontakty z przedstawicielami opozycji oraz ocenić siły i potrzeby powstańców, na wypadek gdyby USA zdecydowały się na udzielenie im bezpośredniej pomocy.

Urzędnik amerykańskiej administracji i były oficer wywiadu poinformowali AP o zaangażowaniu CIA w Libii po tym, jak agencja musiała zamknąć swe biuro w Trypolisie.

Według informatorów AP, agenci CIA pomogli uratować strzelca, który był na pokładzie amerykańskiego myśliwca F-15E Strike Eagle, który rozbił się w Libii 21 marca. Pilot samolotu został uratowany przez piechotę morską USA.

W środę Biały Dom poinformował, że “rozważa wszelkie formy pomocy” dla libijskich powstańców.

Jeśli Waszyngton zdecyduje się na wysłanie do Libii broni, CIA będzie przewodnikiem dla amerykańskiej administracji i przejmie inicjatywę – pisze AP i przypomina, że taką rolę odegrali agenci wywiadu USA w Afganistanie po ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku.

Źródło: PAP

Za: InformacjeUSA, 2011-03-31

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek