Pomóżmy Markowi Witkowi: Kto wie jak miał na imię Ojciec Moniki Olejnik? Czesław czy Adam


Żadnego grzebania w życiorysie, po prostu pracę mam, gdyby to była robota nie męczyłbym się w szczegółach, na moje nieszczęście mam pracę naukową. Doktoryzuję się z historii, przy okazji pozdrawiam mojego promotora, Profesora Bartoszewskiego, z międzywojnia piszę pracę lata: 1945-2011.

Mój wydział, Nauk Społecznych, Katedra Socjologii, nie dysponuje potrzebnymi materiałami źródłowymi. Potrzebuję podstawowych danych: imiona, nazwiska oraz imiona i nazwiska rodziców, działaczy ruchu oporu, którzy w latach 1945-2011 przechowywali Żydów, nie bacząc na podejrzliwy wzrok sąsiadów przy zakupie chleba w sieci Społem. Tworzę katalog sprawiedliwych wśród nienawistnego narodu, bez większego kłopotu skatalogowałem: Jacka Żakowskiego, Janinę Paradowską, Tomasza Wołka, niestety brakuje mi podstawowych danych na temat Moniki Olejnik.

Państwo zdajecie sobie sprawę, że praca bez Pani Redaktor byłaby skandalicznym przykładem niedoróbek warsztatowych, jednak problem polega na tym, że żadną metodologią nie można się dostać do danych. Zacząłem od osobowych źródeł informacji, w końcu żyją jeszcze świadkowie, którzy znali Pana Olejnika. Poprosiłem promotora Bartoszewskiego, aby spytał Monikę Olejnik o imiona rodziców. Monika nie odmawia, ale stawia warunek. Chce być pierwszą dziennikarką, która przedstawi kulisy brawurowej ucieczki Profesora z Auschwitz, dodatkowo prosi o nazwisko męża siostry Profesora, czyli szwagra. Profesor odmówił, nie chce rozgłosu.

W katalogu IPN pojawia się kilka imion, jeden Tadeusz nawet pasuje, ale tak na oko, bo w latach 60 był jeszcze majorem, a z innych źródeł wiem, że ojciec Pani Moniki, już w roku 1953 był pułkownikiem. Bohaterskim pułkownikiem, to on wystawił fatalną opinię 28-letniemu Czesławowi Kiszczakowi, o czym sam generał wspomina w wywiadzie rzeka, przeprowadzonym przez Monikę Olejnik.

Od-lewej--Adam-Michnik--Agnieszka-Kublik--Monika-Olejnik-arch-marek-witek-salon24

W desperacji sięgnąłem do Wikipedii i również pudło, strona wymaga źródeł i edycji, a nieprawdziwe informacja grożą karalnie. Koniec końców metodą fotograficzną, wprowadzoną przez Profesora Grossa udało mi się ustalić, że: „jak coś wygląda jak kaczka, kwacze jak kaczka i chodzi jak kaczka, to jest kaczką”. Oto wyniki badań.

Ale i to ostatecznie nie przesądza o prawdzie, wszystko wskazuje na to, że mama Moniki Olejnik ma na imię Agnieszka, natomiast Ojców sukcesu Pani Redaktor ma dwóch, obaj są ludźmi honoru i nie potwierdzają jak to naprawdę z narodzinami gwiazdy było. Proszę o pomoc.

Marek Witek

Zrodlo: Salon24, Marek Witek – 25.03.2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek