Zadłużona Polska przekazała Libii 1,5 miliona zł


rewolucja-w-krajach-arabskich-foto-interMSZ przeznaczyło na pomoc humanitarną dla Libii 1,5 mln złotych – poinformował resort na stronie internetowej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc żywnościową, medyczną i ochronę ludności cywilnej.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych, mocą zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 2011 r., otrzymało z rezerwy budżetowej dodatkowe środki finansowe w wysokości 1,5 mln złotych, przeznaczone na pomoc humanitarną dla Libii" – czytamy na stronie internetowej MSZ.

Resort podkreśla, że dzięki przyznanym środkom znacząco wzrośnie nasze zaangażowanie w działania humanitarne na rzecz ludności cywilnej cierpiącej wskutek represji reżimu Muammara Kadafiego.

Ministerstwo zwraca uwagę, że Polska aktywnie wspierała działania humanitarne na rzecz osób opuszczających Libię od początku konfliktu, na pograniczu libijsko-tunezyjskim i libijsko-egipskim. Jako przykład podaje m.in. wpłatę na początku marca 100 tys. dolarów na rzecz Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców.

"Środki w wysokości 1,5 mln złotych pozwolą na wsparcie programów organizacji humanitarnych – UNHCR oraz UNICEF – działających w Libii w zakresie pomocy żywnościowej, medycznej i ochrony ludności cywilnej" – podkreślono.

Kwota ta – w ramach oficjalnego apelu ONZ – ma zapewnić właściwą koordynację z innymi organizacjami zaangażowanymi w Libii oraz będzie sprzyjać realizacji pomocy zgodnie z podstawowymi zasadami humanitarnymi.

Wiceszef MSZ Krzysztof Stanowski, który towarzyszy b. prezydentowi Lechowi Wałęsie podczas wizyty w Tunezji, powiedział dziennikarzom, że 1,5 mln zł, która Polska zdecydowała się przeznaczyć dla Libii, zostanie uruchomione jeszcze w tym tygodniu.

– Zaczynaliśmy od pomocy dla uchodźców na granicy tunezyjskiej i egipskiej, teraz poprzez UNICEF i UNHCR wspieramy działania charytatywne pomagające ludności już bezpośrednio na terenie Libii – powiedział. Jak dodał, za pośrednictwem tych dwóch organizacji pieniądze trafią bezpośrednio na teren Libii, głównie do wschodniej części tego kraju.

Zwrócił uwagę, że z jednej strony Polska angażuje się we wspieranie reform demokratycznych w Tunezji, a z drugiej nie uczestnicząc w konflikcie wojennym, wspiera pomocą charytatywną Libię. Stanowski zaznaczył, że bardzo ważną rzeczą w tym kontekście jest też wspólne działanie państw europejskich za pomocą europejskiego funduszu na rzecz demokracji.

PAP

Za: Fakty.interia.pl – 28 kwietnia 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek