Barack Obama: Osama bin Laden został zabity.


wanted-osman-bin-ladenAtak na dom bin Ladena został dokonany o godzinie 1:30 w nocy w niedzielę – przez 25 komandosów z Navy Seals, przetransporowanych helikopterami. Dom znajdował się kilkadziesiąt metrów od Pakistańskiej Akademii Wojskowej…

Osama bin Laden zabity przez U.S. Navy Seals

Jak donoszą agencje prasowe Osama bin Laden został zabity w czasie operacji przeprowadzonej przez specjalną jednostkę U.S. Navy Seals w Pakistanie.

Osama Osama bin Laden mieszkał w dużym domu, około 40 mil od stolicy Pakistanu, Islamabadu. Dom ten był niemal dziesięciokrotnie większy od innych domów w okolicy i zwracał uwagę tym, że otoczony był bardzo wysokim, ponad dwumetrowym płotem. Dom miał niewiele bardzo wysoko umieszczonych okien i nieliczne wejścia. W domu tym nie było ani telefonów, ani telewizji…

Dom znajdował się w miejscowości Abbottabad, kilkadziesiąt metrów od Pakistańskiej Akademii Wojskowej. Jest to miasto garnizonowe i stacjonuje w nim tysiące żołnierzy oraz wiele jednostek armii pakistańskiej. Pobyt Bin Ladena w tym miejscu przynosi wiele pytań na temat jego związków ze służbami specjalnymi Pakistanu, które prawdopodobnie go ochraniały przez wiele lat.

Kilkumiesięczna obserwacja tego domu z udziałem Pakistańczyków wskazywała, że ukrywa się w nim ktoś znaczący.

Atak na dom został dokonany o godzinie 1:30 w nocy – przez 25 komandosów z Navy Seals, przetransporowanych dwoma helikopterami. Niektóre źródła podają, że nawet czterema helikopterami. W czasie ataku jeden z helikopterów został uszkodzony przez ostrzał z dachu domu, a następnie zniszczony przez Amerykanów

W czasie walki zginął jeden z synów bin Ladena oraz 2 kurierów i kobieta, którą jeden z terrorystów używał jako żywą tarczę. W domu znajdowały się także mężczyźni, kobiety i dzieci, zostali oni zatrzymani.

Prezydent USA Obama potwierdził w specjalnym wystąpieniu wygłoszonym w niedzielę wieczorem czasu amerykańskiego, że bin Laden został zabity w niedzielę w czasie walki, a jego ciało znajduje się w rękach Amerykanów. Jak podał Obama, żaden z żołnierzy amerykańskich nie został ranny.

Politycy  stwierdzają, że była to wspólna akcja pakistańsko-amerykańska.

Za informacje mogące się przyczynić do złapania bin Laden, którego uważano za najgoźniejszego terrorystę na świecie — USA oferowało 50 mln. dolarów.

Andy-aandy

Nowy Ekran – Andy-aandy Blog, 02.05.2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek