Warszawa: Proces 19. oszczerców ze świata mediów i polityki


rozprawa-jan-kobylanski-foto-owpW dniu 29.04.2011r. odbyła się kolejna rozprawa z powództwa Prezesa USOPAŁ Jana Kobylańskiego, przeciwko 19 oszczercom ze świata mediów i polityki. Proces rozpoczął się z o godz. 10.15 w Sali 427 w Sądzie Rejonowym na ul . Ogrodowej 51a. Przed sądem obecna była delegacja OWP wspierająca walkę prezesa USOPAŁ z szechobecnym antypolonizmem i kłamstwami w mediach oraz polityce. Rozprawie przewodniczył sędzia Sławomir Żak, ze strony oskarżyciela był obecny mecenas Andrzej Lew Mirski, ze strony oskarżonych 6 adwokatów-obrońców. Oskarżeni nie stawili się.

     Na rozprawie miał być przesłuchany prof. Zygmunt Haduch Suski z Meksyku. Niestety, świadek nie przybył, więc strona oskarżycielska Jana Kobylańskiego zrezygnowała z jego przesłuchania a strona oskarżona nie wnosiła do tego uwag. Adwokaci Adama Michnika i innych oskarżonych zaczęli przedstawiać wnioski do dalszych przesłuchań. Główny obrońca p. Beata Czechowicz zawnioskowała aby jako dowód w sprawie dołączyć filmy przedstawione w programie Tomasza Lisa z ypowiedzi panów Świtonia, Wasiaka i Michalkiewicza na XVI Kongresie USOPAŁ w arcu 2011 r. Wszyscy obrońcy ją poparli. Mecenas Andrzej Mirski zawnioskował Sądowi aby ten wniosek odrzucić, gdyż filmy te dotyczą bieżącego roku a oskarżenie jest z przed 7 lat i sprawa dotyczy tamtych zniesławień. Sąd ten wniosek odrzucił. Obrońca Beata Czechowicz, która była najlepiej przygotowana do rozprawy zaproponowała aby na kolejnych rozprawach przesłuchać byłych ministrów i szefów instytucji rządowych: byłego ministra sprawiedliwości Kalwasa, byłego szefa IPN Kieresa, min Kuleszę, Dyr. Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka, ojca Jana Króla, Andrzeja Leppera i jeszcze kilka innych osobistości.

      Pani adwokat wykazała też zdolności detektywistyczne i ogłosiła że w budynku przy ul Ogrodowej 59 jest biuro związane z Radiem Maryja, które rzekomo jest sponsorem i organizatorem hałaśliwych i rozplakatowanych pikiet przed Sądem. Należałoby przesłuchać na tę okoliczność Ojca Króla z Torunia. Przede wszystkim wnioskuje aby osobiście przed Sądem przesłuchać Jana Kobylańskiego, nie bacząc na jego wiek, gdyż na filmach z Urugwaju i transparentach wygląda dobrze.

      Sędzia udzielił głosu mecenasowi Andrzejowi Mirskiemu, który zawnioskował aby odrzucić te propozycje obrony, gdyż jest to gra na upływ czasu i oczekiwanie, iż oskarżyciel Jan Kobylański nie dożyje końca wytoczonego procesu. Na to jeden z brońców zarzucił mecenasowi A. Mirskiemu, że podejrzewa ich, że źle życzą oskarżycielowi i zaczął odbiegać od sedna sprawy.

       Zauważa się, iż obrońcy oskarżonych dzielą się rolami i na każdej rozprawie inny jest przygotowany a pozostali ledwie wiedzą o co chodzi i ograniczają się do przytakiwania. Na tej rozprawie prowadzącą była adwokat Beata Czechowicz.

Sędzia oświadczył że już w 10 sierpnia oskarżenie przeciwko Adamowi Michnikowi się przedawni i podejmie decyzje w sprawie wniosku o przesłuchanie ministrów do czasu kolejnej rozprawy w maju. Potwierdzono, iż 27 maja w Sądzie Okręgowym na ul Solidarności 127 ma być przesłuchiwany świadek obrony – Lech Wałęsa.

       Zastanawiającym jest czy Lech Wałęsa się na niej pojawi, czy nie będzie miał zwolnienia lekarskiego albo jako wysłannik rządu nie będzie w tym czasie służbowo organizował „okrągły stół” gdzieś w Afryce.

Po godzinie 11.00 rozprawę szybko zakończono.

owp/05/01/2011

Zrodlo: Portal owp.pl, 01-05-2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek