Słupsk: Policjanci w Słupsku w czasie przeszukania znaleźli krokodyla


krokodyl-w-slupsku-foto-interPolicjanci ze słupskiego wydziału kryminalnego w trakcie realizacji jednej ze spraw  kryminalnych znaleźli terrarium, w którym znajdował się rzadki okaz krokodyla krótkopyskiego. Wartość tego gada to blisko 2 tys. złotych. Jeśli potwierdzi się że  krokodyl pochodził z nielegalnej hodowli, jego właścicielowi za naruszenie ustawy o ochronie zwierząt może grozić kara  pozbawienia wolności nawet do lat 5.

Policjanci ze słupskiego wydziału kryminalnego w trakcie realizacji jednej ze spraw  kryminalnych przeszukiwali wytypowane wcześniej mieszkanie. Po wejściu do jego środka  w jednym z pomieszczeń znaleźli szklane terrarium, w którym wylegiwał się 30 cm krokodyl. Okazało się, że okaz ten, jest rzadko spotykanym gatunkiem krokodyla krótkopyskiego. Gad ten, jak twierdził  jego właściciel  znajduje się w tym mieszkaniu od niedawna i  został mu podarowany. Wartość zwierzęcia, jak ustalili policjanci, to blisko 2 tys. złotych.

Na posiadanie  tego typu okazów w Polsce  należy mieć dokumenty rejestracji i legalności pochodzenia, których właściciel mieszkania  nie był w stanie okazać policjantom. Sprawą nielegalnego i bezprawnego posiadania krokodylka zajęli się policjanci słupskiego wydział zajmującego się zawalczeniem przestępczości gospodarczej. Będą ustalać w jaki sposób i z jakiej hodowli trafił w ręce tego mężczyzny.

Posiadanie tego typu egzotycznych okazów   ściśle regulowane jest przepisami  Konwencji Waszyngtońskiej CITES . Jeśli potwierdzi się że  krokodyl pochodził z nielegalnej hodowli, jego właścicielowi za naruszenie ustawy o ochronie zwierząt mogą grozić konsekwencje prawne – kara  pozbawienia wolności nawet do  lat 5.

za: mojagdynia.com, 13 maja 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek