Gaz łupkowy. Bułgaria dostanie 300 razy więcej niż Polska za koncesje na wydobycie gazu łupkowego


wydobywanie-gazuDuże złoża gazu łupkowego odkryto w Bułgarii. Przetarg na jego wydobycie wygrał amerykański koncern Chevron oferując za koncesję w północno-wschodniej części kraju 30 mln euro – to 300 razy więcej niż dostanie Polska – podaje Rmf24.pl.

Złoża gazu łupkowego znajdują się w regionie miast Łowecz i Plewen, w środkowej części północnej Bułgarii. Według wstępnych szacunków, mogą wynosić od 300 do 1000 mld metrów sześciennych. Jak poinformował bułgarski minister ds. energetyki Trajko Trajczow, takie ilości mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie Bułgarów na gaz na najbliższe 300 lat.

Wykupiona przez Chevron koncesja w Bułgarii obejmuje obszar 400 km2 – jest to mniej niż wynosi średnia powierzchnia koncesji na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego w Polsce. Zatem skąd ta różnica w cenie? Główny Geolog Kraju niską cenę polskich koncesji tłumaczy tym, iż firmy zagraniczne muszą zainwestować setki milionów złotych w badania, bo koncesja jest tylko „prawem do wydawania pieniędzy”. Z kolei Ministerstwo Środowiska uważa, że taka organizacja procesu to oszczędność pieniędzy podatników – „Firmy ponoszą ryzyko poszukiwań i wszelkie koszty operacyjne, nie mając gwarancji odkrycia nowych złóż. (…) Skarb Państwa natomiast nie musi płacić za te badania, będąc i tak właścicielem ewentualnie odkrytych złóż – czytamy na stronie Ministerstwa.

Z kolei krytycy uważają, że polskie rozwiązania dają nie tylko prawo do wydawania pieniędzy, ale otwierają drogę właścicielowi koncesji do pierwszeństwa przy staraniach o wydobycie gazu łupkowego. Pojawiają się także głosy, że opłaty od przyszłych zysków w Polsce są zbyt niskie i należy je podnieść. Część ekspertów postuluje także, by na wzór Bułgarii, wprowadzić zasadę ustalania w drodze przetargu obowiązkowej daniny dla państwa podaje Rmf24.pl.

Chevron jest już trzecią firmą, która uzyskała koncesję na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Bułgarii. Jak na razie, dzięki sprzedaży koncesji do budżetu kraju wpłynęło 25 mln euro.

Zrodlo: Rmf24.pl

Za: ekologia.pl

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek