Szampan – jedno z najlepszych win


brunch-champagne-photo-interSzampan daje człowiekowi szczęście i radość. Pod jego wpływem oczy stają się błyszczące, a serce zaczyna bić szybciej. Pod każdym względem przyjemny, wręcz frywolny, zaliczany jest do najlepszych win. Pod koniec 17 wieku odkryto możliwość przemiany najlepszych białych win z Szampani w wina musujące. Znajomość tego procesu doprowadziła do produkcji musującego wina: Szampana. W 18 wieku „strzelający korek” stał się winem Regencji, następnie zaakceptował go Ludwik XV. Był wychwalany przez Diderota i Goethego.

W 19 wieku nastąpiło upowszechnienie szampana dzięki dynamiczności producentów, szczególnie dystrybutorów z Marne, a zwłaszcza z Reims, którzy umożliwili cywilizowanemu światu poznanie szampana. Od tej chwili szampan znalazł miejsce na wystawnych przyjęciach Drugiego Cesarstwa, a na początku 20 wieku towarzyszył Pięknej Epoce. Z trzystu tysięcy butelek przed Rewolucją, roczna produkcja szampana wzrosła do trzydziestu milionów przed wybuchem II Wojny Światowej. Po długiej stagnacji spowodowanej wojnami w latach 1914 i 1939, po kryzysach ekonomicznych okresu międzywojennego, od 1955 roku produkcja szampana wzrastała stopniowo, osiągając sto milionów butelek w 1970 roku, dwieście milionów w 1986 roku, trzysta dwadzieścia dwa miliony butelek w 1999 roku, a następnie trzysta dwadzieścia siedem milionów w 2006 roku.

W 1927 roku szampan otrzymał apelację wina AOC. W wyniku czego szampan musiał pochodzić jedynie z winnic określonego obszaru szampanii posiadającej uprawnienia do tego tytułu. Należą do nich odmiany winorośli noszące nazwę Le Chardonnay, Le Pinot Noir i Le Meunier. Niskopienna winorośl podlega reglamentacji. Wydajność z hektara jest ograniczona. Szampan musi być produkowany jedynie w rejonie szampanii, przechodząc podwójną fermentację w butelce bez przelewania. Minimalny okres dojrzewania musi być przestrzegany zanim znajdzie się on w sprzedaży.

Winnice położone są na środku zbocza. Teren i klimat mają wpływ na jakość winogron. Najlepsze zbiory otrzymuje się na wapnistym podłożu w miejscach nasłonecznionych, rozpraszających ciepło i zatrzymujących jednocześnie wilgotność gruntu. Średnia temperatura roczna wynosi 10 stopni, poniżej 9 stopni winogrona nie dojrzewają. Paradoksalnie te skrajne warunki dają najlepsze rezultaty.

Wytwarzanie szampana rozpoczyna się wyrobem moszczu, tak jak przy produkcji wszystkich białych winnie musujących. Wina z różnych zbiorów są następnie łączone z wyjątkiem wyznaczonych roczników (millesimes) i z „vins de reserve” z poprzednich lat. W ten sposób otrzymuje się harmonijną całość ze zróżnicowaną osobowością. Następnie wina przelewane są do butelek po uprzednim dodaniu cukru i drożdży szampańskich, podczas drugiej fermentacji wytworzą one alkohol i gaz węglowy w postaci bąbelków, które konsumenci zobaczą w swoich kielichach. Okres wytwarzania gazu wynosi 8 do 10 tygodni. W pierwszej kolejności usuwany jest osad wytworzony przez drożdże. Osad po przewróceniu butelek zbiera się wokół korka. Wyciągnięcie korka powoduje pod wpływem ciśnienia (6 atmosfer) usunięcie osadu. Następnie w zależności od dodatku cukru otrzymuje się extra-brut, brut, extra dry, sec lub demi-sec.

Zawody związane z produkcją szampana to zawody producentów i dystrybutorów. Z pośród 15 tysięcy producentów jedynie połowa pracuje na pełnych etatach. Producenci sprzedają winogrona dystrybutorom. Około 5 tysięcy producentów zatrzymuje swoje zbiory do produkcji szampana własnej marki. Działalność producentów odbywa się pod nadzorem Przedstawicieli Komitetu Win Szamapnii organu w połowie sprywatyzowanego.

Champagne-photo-interNa początku lat dziewięćdziesiątych produkcja szampana wynosiła 250 milionów butelek z czego dystrybutorzy wysyłali dwie trzecie produkcji. We Francji sprzedaje się około 50 procent produkcji. Eksportem wynoszącym jedna trzecia produkcji zajmuje się 90 procent dystrybutorów. Szampan osiągnął pewien sukces. Szampańska rozkosz Szampan nie jest winem przeznaczonym do leżakowania: jego jakość nie poprawia się z czasem, konserwuje się jednak bardzo dobrze, gdy butelki leżą z dala od źródła ciepła i z dala od światła, które jest szczególnie niekorzystne. Podaje się go w temperaturze od 6 do 9 stopni w odpowiednich kieliszkach zwanych szampanówkami. Szampan jest trunkiem spożywanym na uroczystych okazjach, przyjęciach i w czasie spotkań towarzyskich. Jest symbolem dobrego, wyrafinowanego życia. Podaje się go jako aperitif, jak również towarzyszy posiłkom. Poprawia humor samotnym, dla których widok wznoszących się złotych bąbelków działa relaksująco i kojąco. Szampanie! Bez euforii, którą ty rozsiewasz tak wspaniałomyślnie, wszystko sie zmienia!

Walter napisał w żurnalu „Le Mondain”: To chłodne wino pieniące się i musujące jest wizerunkiem świetności Francuzów.

Zrodlo: Wirtualna Francja, 12/05/2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek