V Dni Benedyktyń​skie w Tyńcu / Wspomnienie Konfederacji Barskiej


Klasztor-Opactwa-Benedyktow-w-Tyncu-2-foto-Damian-OlawskiW dniach 10–12 czerwca br. w Tyńcu pod Krakowem odbędą się V Dni Benedyktyńskie organizowane przez Opactwo Tynieckie.
Po raz pierwszy w tynieckiej imprezie bierze udział Muzeum Historii Polski w roli Partnera wydarzenia.

Motywem przewodnim tegorocznych wydarzeń kulturalnych jest dzieło XII-wiecznej benedyktyńskiej mniszki, św. Hildegardy z Bingen nad Renem, mistyczki, wizjonerki, kompozytorki i lekarki, autorytetu duchowego swoich czasów. Drugim naukowym tematem Dni jest konfederacja barska.

Dni Benedyktyńskie od 2007 roku są swego rodzaju świętem klasztoru i wyjątkową okazją do złożenia wizyty w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, do zapoznania się z wielowiekową historią i niezwykłą atmosferą wzgórza tynieckiego. Początkowo był to Targ Benedyktyński, na którym odwiedzający mogli skosztować produktów klasztornych. Z biegiem czasu impreza ewoluowała oferując coraz szerszy wachlarz atrakcji. W tym roku odbędzie się m.in. konferencja naukowa, podczas której prelegenci z Polski i Niemiec opowiedzą o dziełach św. Hildegardy. Dodatkowo w formie dyskusji panelowej o. opat Bernard Sawicki OSB i o. Błażej Matusiak OP będą dyskutować o św. Hildegardzie jako kompozytorce. O konfederacji barskiej   będą rozmawiać historycy m.in. Dorota  Dukwicz, współautorka książki „Konfederacja Barska. Jej konteksty i tradycje”, której współwydawcą jest Muzeum Historii Polski.


 
Klasztor-Opactwa-Benedyktow-w-Tyncu-foto-Damian-Olawski-Dla młodzieży szkolnej  zostały przygotowane gry plenerowe dotyczące św. Hildegardy i konfederacji barskiej. Ta druga gra, której patronem jest MHP opowiada o niezwykłych, lecz mało znanych dziejach obrony podkrakowskiego klasztoru za czasów konfederacji barskiej. Dzięki połączeniu fascynującej rozgrywki z informacjami historycznymi biorący udział w grze nie tylko świetnie się bawią, ale mają również możliwość poznania wyjątkowo interesującego epizodu z historii Polski. Ponadto w czasie V Dni Benedyktyńskich m.in. o. Leon Knabit będzie podpisywał swoje książki, wystąpi chór dziewczęcy z tarnowskiej katedry, zorganizowana zostanie wycieczka po opactwie śladami konfederacji barskiej, na kiermaszach będzie można kupić najrozmaitsze wyroby benedyktyńskie.
 
Więcej informacji: www.dnibenedyktynskie.pl

Za: Informacja Biura Prasowego Muzeum Historii Polski, 7 czerwca 2011

Zdjecia: Klasztor Opactwa Benedyktow w Tyncu – Fot. Damian Olawski, www.tyniec.benedyktyni.pl

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek