Wołanie z Wołynia: DWIE WYSTAWY


wolanie-z-wolynia-dwie-wystawy-1-foto-w-filarowskiOd 2005 r. Sandomierz i Ostróg są miastami partnerskimi. Rozwija się także współpraca pomiędzy Rejonem Ostrogskim i Powiatem Sandomierskim.

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu w Saloniku Fotografii Artystycznej otwarło wystawę czasową pt. „Ostróg nad Horyniem na starej pocztówce”. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego i Marka Sosenki. Tematem wystawy jest malowniczo położone miasto na Wołyniu: Ostróg nad Horyniem Wystawę tę można oglądać do 31 lipca 2011 roku.

Na temat wystawy można przeczytać m.in. na stronie:

http://mojadolina.pl/index.php/sandomierz/sandomierz/1214-ostrog-nad-horyniem-na-starej-pocztowce

W niedzielę, 5 czerwca 2011 r., w jednym z korytarzy nowej części Uniwersytetu Narodowego „Akademia Ostrogska” została otwarta wystawa plakatów Solidarności pod tytułem „przek A-Z – sztuka znaku”.  Ekspozycja poświęcona jest 30. rocznicy istnienia „Solidarności”. Tworzy ją kolekcja 30 plakatów autorstwa wybitnych polskich artystów z lat 80. i 90. XX wieku oraz współczesnych, takich jak m. in.: Krzysztof Baran, Czesław Bielecki, Jan Bokiewicz, Maciej Buszewicz, Wiesław Gołuch, Monika Handke, Jerzy Janiszewski, Michał Jędrczak, Roman Kalarus, Piotr Młodożeniec, Tomasz Sarnecki, Jacek Staniszewski, Henryk Tomaszewski  czy Waldemar Wojciechowski. Prace dotyczą ważnych wydarzeń w polskiej historii najnowszej. Projekt przygotowało Stowarzyszenie Edukacji i Postępu STEP z Warszawy. Wystawa wcześniej była prezentowana w Łucku w dniach 10-17 grudnia 2010 r. w miejscowej Galerii Sztuki.

wolanie-z-wolynia-dwie-wystawy-2-foto-w-filarowskiNa temat wystawy można przeczytać m.in. na stronie:

http://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2011/06-07-01

Mieszkańcy Sandomierza maja okazję zobaczyć stare pocztówki z Ostrogiem, zaś studenci w Ostrogu plakat Solidarmości. Stare i nowe. Przeszłość i współczesność.

Michał Kowaluk
fot. Włodzimierz Filarowski

[«Wołanie z Wołynia» nr 3 (100) z maja-czerwca 2011 r., s. …]

Zrodlo: VYK-info-mail-2011-06-08

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek