GASLAND – KRAINA GAZU ŁUPKOWEGO – film – napisy PL


Wydobywanie gazu łupkowego w USA zrujnowało życie wielu ludziom. Oczywiście nikogo to nie obchodzi i jak zwykle ważniejsze jest dobro korporacji i pieniądze, które na tym zarabiają.

Czy technologia ta zawita do Polski?

Poszukiwanie-zloz-gazu-lupkowego-w-miejscowosci-Grzebowilk-foto-fakt 

Zwolennicy wydobywania gazu łupkowego prześciagają się w uzasadnieniach korzyści z tego płynących. Jak zwykle w euforii pomijają jednak niebezpieczeństwa z tym zwiazane. Ekolodzy zachodni mają wiele obaw. Ich stanowisko spowodowało, że francuski parlament przegłosował zakaz wydobywania gazu łupkowego. W tym tygodniu przeciwnicy łupków przygotowali oświadczenie w sprawie ekspoloatacji złóż gazu i ropy łupkowej. Nie tylko Francuzi są w rozterce, również Potrugalia i Dania ma sprzeciwy.

Polski premier ma spotkać się w tej sprawie z premierem Norwegii. Oby skorzystał z ich wieloletnich doświadczeń w wydobywaniu surowców z różnych złóż. W szczególnosci w naszym przypadku bardzo ważne jest przyjęcie dobrych uregulowań prawnych odnoścnie wydobywania surowców na naszych ziemiach. Jak do tej pory rządy RP nie wykazały się zbyt dobrymi rezultatami w kontraktach biznesowych z korporacjami czy to z zachodu czy ze wschodu. Czy rzad stanie na wysokosci zadania i nas nie złupią internacjonalistyczni spece w wydobywaniu gazu i ropy z łupków?

Wg/2011-06-14

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek