Radio Watykanskie: Nietolerancja, dyskryminacja i konflikty


Syria: chrześcijanie obawiają się powtórki z Iraku

Chrzescijanie-syria-konfliky-foto-inter„Jeśli w Syrii dojdzie do chaosu, tamtejsi chrześcijanie pierwsi padną jego ofiarą” – powiedział Radiu Watykańskiemu rezydujący w Damaszku patriarcha melchicki. Gregorios III Laham uważa, że na Zachodzie brak właściwego rozeznania sytuacji w tym kraju, a 80 proc. z tego, co podają o niej europejskie media, jest fałszywe. Zdaniem zwierzchnika katolików obrządku melchickiego częstsze są w Syrii zamachy na policję, niż ataki wojska na ludność cywilną. Zbrojne demonstracje organizują obcy, a nie Syryjczycy. Wywieranie nacisków z zewnątrz celem zmuszenia prezydenta Assada do ustąpienia mogłoby spowodować muzułmańskie ataki na chrześcijan, którzy dotychczas cieszyli się w Syrii znaczną wolnością. Znaleźliby się oni w sytuacji podobnej jak w Iraku – stwierdził patriarcha Gregorios w telefonicznym wywiadzie dla sekcji niemieckiej naszej rozgłośni.

Również syrokatolicki metropolita Damaszku uważa, że jakiekolwiek zmiany w Syrii, jeśli pójdą w kierunku nietolerancji, dyskryminacji i konfliktu, mogą uderzyć w chrześcijańską mniejszość. Stanowi ona obecnie ok. 5 proc. 21-milionowej ludności kraju. Abp Gregorios Elias Tabe powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR, że jego kraj potrzebuje ewolucyjnych reform w stronę demokracji, by nie wpaść w ręce fundamentalistów. Podobne obawy wyraził chaldejski biskup Aleppo w Syrii, Antoine Audo SJ. Hierarchia uważa, że fanatycy pod hasłami wolności i demokracji dążą do destabilizacji oraz islamizacji kraju.

O zachowanie w Syrii dotychczasowego pluralizmu oraz harmonii międzyreligijnej i międzykulturowej troszczy się także ks. Paolo Dall’Oglio SJ., Ten Włoch zaangażowany tam od 30 lat w dialogu chrześcijańsko-muzułmański obawia się anarchii i przelewu krwi. Jego zdaniem potrzebna jest mediacja dyplomatyczna, a nie interwencja wojskowa. „Tutaj chrześcijanie chcieliby pośredniczyć między różnymi grupami. Obecnie jednak bardzo się boją, by nie znaleźć się w sytuacji podobnej jak w Iraku, co zmuszałoby ich do ucieczki” – powiedział Radiu Watykańskiemu włoski jezuita pracujący w Syrii.

ak/ rv, sir, asca, asianews

Zrodlo: Radio Watykanskie, 16 czerwca 2011


Turcja: daleka droga od postęp kulturowego do uznania prawnego Kościoła katolickiego

Kościół katolicki w Turcji z zadowoleniem przyjął wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła partia dotychczasowego szefa rządu. Rzecznik katolickiego episkopatu potwierdził, że z premierem Recepem Tayyipem Erdoganem w wielu kwestiach udało się dokonać kroków naprzód w relacjach państwo-chrześcijanie. Rinaldo Marmara z uznaniem przyjął też wiadomość, że pierwszy raz od pół wieku w parlamencie w Ankarze zasiądzie chrześcijanin. Mandat parlamentarny zdobył 47-letni adwokat Erol Dora ze wspólnoty syryjsko-prawosławnej. Zdaniem tureckiego rzecznika jest to znak, że dotychczasowe rządy premiera Erdogana dają pewną nadzieję na przyszłość dla wyznawców Chrystusa.

Dotychczas doszło jednak jedynie do postępu na poziomie kulturowym a nie prawnym. W przekonaniu Marmara konieczne są teraz kroki celem uznania statusu prawnego Kościoła katolickiego w Turcji, by cieszył się on prawdziwą wolnością religijną. Sprawy te najlepiej regulowałby konkordat – zauważył rzecznik episkopatu Turcji.

se/rv

Zrodlo: Radio Watykanskie, 16 czerwca 2011


Sudan: cywile głodują, płoną kościoły

Cywile, którzy uciekają przed granicznymi walkami między Sudanem Północnym i Południowym, od kilkunastu dni nie mają już wody, pożywienia i schronienia. Znajdują się poza zasięgiem działania organizacji humanitarnych. Dlatego niezbędne jest natychmiastowe powstrzymanie walk – apeluje do wspólnoty międzynarodowej Caritas Internationalis.

Tymczasem w regionie starć dochodzi do profanacji chrześcijańskich świątyń. Wczoraj islamska bojówka podpaliła episkopalną katedrę w Kadugle. Broniący jej wierni zostali pobici. Muzułmanie zapowiedzieli też, że zrównają z ziemią miejscowy kościół katolicki.

kb/ rv, caritas, ansa

Zrodlo: Radio Watykanskie, 26 czerwca 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek