Janusz Wojciechowski: Chetnie zaprosimy Ojca Rydzyka ponownie


Janusz Wojciechowski UE ParlamentEuroposłowie PO i PSL oburzyli sie na obecność Ojca Rydzyka w Parlamencie Europejskim i jego krytykę władz państwa polskiego.

Oburzają sie, gdy krytyka dotyczy ich rządów. Gdy o wiele ostrzejsza, brutalna krytyka dotyczyła rządów PiS-u – wtedy się nie oburzali.

Wiadomość z sieci:

Europosłowie wyrazili protest wobec słów ojca Rydzyka zaproszonego do Parlamentu przez frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Posłowie wystosowali w tej sprawie oficjalny list.

W liście skierowanym do przewodniczącego frakcji Konserwatystów i Reformatorów Jana Zahradila posłowie klubu Platformy Obywatelskiej i PSL wyrazili stanowczy protest przeciwko stwierdzeniom ojca Tadeusza Rydzyka, które padły podczas wczorajszej konferencji zorganizowanej przez frakcję. Zdaniem posłów, wypowiedziane stwierdzenia, iż „Polską nie rządzą Polacy", a także określenie naszego kraju „niecywilizowanym" i „totalitarnym" są niezgodne z prawdą, obraźliwe i hańbiące.
"Ojciec Rydzyk – czytamy w piśmie – jest znany w naszym kraju z wygłaszania poglądów skrajnych, obraźliwych, nie tylko pod adresem polskiego rządu". Tym bardziej ze zdziwieniem posłowie przyjęli fakt, iż został on zaproszony na konferencję organizowaną w Parlamencie Europejskim przez frakcję Konserwatystów i Reformatorów. Autorzy pisma podkreślili, że jest ono oficjalnym protestem i proszą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. W imieniu klubu list podpisał przewodniczący polskiej delegacji Jacek Saryusz-Wolski. Do frakcji Konserwatystów należą wszyscy europosłowie PiS i PJN.

Wspólnie z kolegami organizujacymi powyższa konferencje, przekazujemy kolegom z PO i PSL nastepujaca odpowiedź:

Szanowni Koledzy Posłowie PO i PSL w Parlamencie Europejskim!

1. Dziękujemy za Wasze zainteresowanie konferencją na temat energii odnawialnej, zorganizowaną w Parlamencie Europejskim przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, a wyrażone w liście do przewodniczącego grupy politycznej EKR Jana Zahradila.

Konferencja rzeczywiście była bardzo ciekawa, dotyczyła ważnego problemu bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy, zgromadziła znakomitych prelegentów i wielu gości.

Szkoda, że nikogo z Was na tej konferencji nie było!

2. Wasze zainteresowanie konferencją ograniczyło się do osoby jednego z jej gości, Ojca Tadeusza Rydzyka.

Rozumiemy, że jako posłów koalicji rządzącej boli Was, że w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego państwa więcej dziś czynią zakonnicy z Torunia niż ministrowie rządu Rzeczypospolitej.

Nie byliście na konferencji, bo pewnie nie chcieliście usłyszeć tej prawdy, że rząd zamiast pomagać, utrudnia rozwój geotermii w Polsce.

3. Ojcu Rydzykowi przypisujecie "wypowiadanie opinii skrajnych i obraźliwych, nie tylko pod adresem polskiego rządu".

Nie podzielamy tej oceny. Uważamy, ze Ojciec Redemptorysta dr Tadeusz Rydzyk, kierujący ważnym ośrodkiem niezależnych mediów, w istotny sposób przyczynia się do pluralizmu debaty publicznej w Polsce. Jako posłowie do Parlamentu Europejskiego cenimy sobie zwłaszcza szerokie zainteresowanie tych mediów sprawami europejskimi, w tym na przykład sprawami rolniczymi. 

Opinie, które wygłasza Ojciec Rydzyk są niekiedy ostre, ale nie wykraczają poza zakres uprawnionej w debacie publicznej krytyki.

4. Wasze oburzenie wobec opinii wypowiadanych przez Ojca Rydzyka jest – wybaczcie nam – trochę obłudne. Nie oburzaliście się bowiem na skrajne i obraźliwe wypowiedzi polityków Wam bliskich, takich jak panowie Niesiołowski, Kutz czy Palikot. Wobec haniebnych wypowiedzi pana Palikota, obrażających Prezydenta Rzeczypospolitej Lecha Kaczyńskiego protestował tylko jeden z Was – poseł Filip Kaczmarek, co zachowujemy we wdzięcznej pamięci.

5. Nie podzielamy też Waszego oburzenia słowami, które gość konferencji Ojciec Rydzyk wypowiedział w odniesieniu do państwa polskiego, o niecywilizowanych, totalitarnych rządach w Polsce. Są to słowa wyrwane z kontekstu dłuższej wypowiedzi, a to wyrwanie wypacza ich sens.

Niezależnie wszak od kontekstu – tak bardzo Was boli, że ktoś państwu polskiemu, rządzonemu przez PO i PSL przypisał cechy totalitaryzmu?

A jak państwo rządzone przez PiS wielokrotnie, niemal codziennie prominentni przedstawiciele Waszego obozu politycznego nazywali państwem totalitarnym – wtedy Was nie bolało?

Nawiasem mówiąc choćby ostatnia sytuacja ze skierowaniem lidera opozycji na przymusowe badania psychiatryczne, albo to, że filmy dotyczące katastrofy smoleńskiej prezentowane są wyłącznie w drugim obiegu, bo nie ma dla nich miejsca w mediach publicznych ani komercyjnych – czy to nie są zjawiska przywołujące na myśl totalitaryzm?

6. Reasumując – raz jeszcze dziękujemy za troskę, a nawet jej nadmiar. Oburzenie przyjmujemy do wiadomości, ale go nie podzielamy.

Natomiast Ojca Tadeusza Rydzyka nie tylko nie skreślamy z listy naszych przyszłych gości, wręcz przeciwnie, chętnie zaprosimy go ponownie.

Z poważaniem

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego
wpółorganizatorzy i uczestnicy Konferencji nt. energii odnawialnej

Tadeusz Cymański
Ryszard Czarnecki
Marek Gróbarczyk
Jacek Kurski
Mirosław Piotrowski
Tomasz Poręba
Janusz Wojciechowski
Zbigniew Ziobro

Janusz Wojciechowski

Zrodlo: Janusz Wojciechowski – Oficjalny blog polityczny – 23 czerwca 2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek