Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą wyborów w Rosji.


european-parliament-photo-infoW przyjętym jednogłośnie dokumencie deputowani wezwali Kreml do przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Wyrazili także ubolewanie z powodu decyzji władz rosyjskich, które odmówiły rejestracji opozycyjnej Partii Wolności Ludowej „Za Rosję bez samowoli i korupcji” (PARNAS), co wiąże się z niemożnością legalnego startowania w tegorocznych wyborach do Dumy Państwowej.

Dodatkowo parlamentarzyści wyrazili swoje zaniepokojenie „w odniesieniu do przedłożenia w Dumie projektu ustawy, który umożliwi sądom rosyjskim ignorowanie decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w niektórych sprawach, takich jak działania przeciwko podstawowym zasadom Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka”.

Rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksander Łukaszewicz skrytykował rezolucję. „Nie jest dla mnie nowością, że Parlament Europejski po raz kolejny w grubiański sposób próbuje ingerować w nasze prawo wewnętrzne i nie wykluczam, że z naszej strony spotka się to z bardziej zasadniczą reakcją” – powiedział dyplomata.

Źródła: pik.tv, pik.tv

Za: Portal ARCANA, 08-07-2011

Waldemar Glodek

Autor: Waldemar Glodek